تبلیغات
تیم ترویج زبانشناسی - منابع دکترای زبانشناسی


این آزمون شامل سه قسمت اصلی است :
 1. استعداد تحصیلی
2. زبان عمومی و تخصصی 3. سوالات زبانشناسی

لیست زیر جامعترین منابع آزمون دکترا طبق آخرین تغییرات آن است و در آذرماه 94 به روز شده است. توجه داشته باشید که مطالعه تمام کتابها برای موفقیت در کنکور لازم نیست و تنها به جهت معرفی بهترین منابع این لیست ارائه شده است. برای همین در بعضی دروس چند کتاب معرفی شده تا خود شما برحسب سلیقه نقاط ضعف و قوت خود مناسبترین کتاب را مطالعه بفرمایید.استعداد تحصیلی
کتاب استعداد تحصیلی دکتر هادی مسیح خواه و محمد وکیلی چاپ انتشارات کتابخانه فرهنگ جامعترین منبع این درس است. 

زبان عمومی و تخصصی
پس از بررسی کتابهای مختلف کتاب زبان جامع آزمون دکترا، تالیف دکتر رضا خیرآبادی، زبانشناس و مولف فرهیخته و فعال کشور، که عضو هیات علمی سازمان پژوهش، برنامه ریزی و تالیف کتب درسی کشور هستند، را به حق جامعترین کتاب یافتم. تمام آنچه که شما در کتابهای گرامر و واژگان به دنبال آن هستید در این کتاب هست. علاوه بر آن بخشی نیز به درک مطلب اختصاص یافته است. به همراه این کتاب یک دی وی دی آموزشی هم موجود است.
کتاب دومی که ایشان تالیف کرده اند، با محوریت آزمونهای زبان داخلی که شبیه آزمون تافل هستند  و برای افرادی که قصد دارند  آزمونهای زبان داخل کشور نظیر تولیمو آزمون وزارت بهداشت و وزارت علوم و دانشگاهها را امتحان بدهند تالیف شده است. به همراه این کتاب هم دی وی دی بخش شنیداری عرضه شده است.کتاب سوم ایشان تافل کیت نام دارد که اختصاصا برای آزمون تافل تالیف کرده اند. اما بی گمان به کار آزمون دکترا و آزمونهای داخلی هم می آید. شما میتوانید برحسب نیاز خود، کنکور دکترا، آزمونهای زبان داخل، و یا تافل که یک آزمون خارجی است، هر کدام از این سه کتاب را که مناسب تشخصی میدهید تهیه کنید.

برای زبان تخصصی علاوه بر مطالعه منابعی که به زبان انگلیسی در ادامه معرفی میشود میتوانید از مجموعه فرهنگهای توصیفی زبانشناسی استفاده کنید که توسط نشر علمی منتشر شده است. کتابهای این مجموعه در صفحه ی ویترین کتاب وبلاگ معرفی شده اند. البته همه کتابهای این مجموعه برای کنکور دکترا نیاز نیست. فرهنگهای مربوط به صرف و نحو، واجشناسی، معناشناسی و کاربردشناسی برای کنکور مناسبترند. در این فرهنگها علاوه بر ذکر معادلهای انگلیسی اصطلاحات، شرح مختصر و توصیفی از هر اصطلاح آورده شده که علاوه بر آشنا شدن دانشجویان با معادلهای انگلیسی، در فهم بهتر اصطلاحات به آنها کمک میکند.زبانشناسی
پیش از معرفی منابع درسهای تخصصی زبانشناسی، به بررسی کتابی که تابستان 93 برای اولین بار به بازار عرضه شد میپردازم. دکتر رضا خیرآبادی برای درسهای تخصصی زبانشناسی آزمون دکترا، کتاب جامع زبان شناسی همگانی دکتری نیمه متمرکز ، را تالیف کرده اند که در عین کم حجم بودن، جامعیت مطالب را حفظ کرده است. این کتاب هم مانند کتابهای زبان تالیفی ایشان، شامل تستهای ارشد و دکتری سالهای قبل است. اگر داوطلبی با مشکل کمبود وقت مواجه است پیشنهاد من این است که به جای مطالعه تمام منابع همین کتاب را مطالعه کند. مطالعه این کتاب صدالبته جای مطالعه تمام منابع و دروس را نمیگیرد ولی برای داوطلبی که فرصت اندکی دارد و یا آنها که به سیستم خلاصه نویسی عادت دارند اعتماد به نفس به همراه می آورد. همچنین برای افرادی که در ابتدای برنامه ی مطالعاتی خود هستند و وقت زیادی دارند، مطالعه ی این کتاب میتواند دیدی کلی از آزمون به آنها بدهد.

علاوه بر این کتاب میتوان از کتابهای تست ارشد همین مولف به عنوان پیش نیاز تستهای دکترا استفاده کرد. ایشان دو کتاب تست ارشد زبانشناسی تالیف کرده اند که اولی مربوط به آزمونهای سالهای 79 تا 89 و دومی مربوط به آزمونهای 90 تا 94 است و در مهرماه 94 منتشر شده است که آن را در زیر میبینید :


آواشناسی و واجشناسی
برای این دروس مهم و پرنکته، منابع متنوعی پیشنهاد شده است. ترجیحا منابع فارسی را بخوانید ولی از دانستن نام انگلیسی اصطلاحات غافل نشوید :

1. آواشناسی علی محمد حق شناس
2. آواشناسی زبان فارسی یدالله ثمره
3.  آواشناسی بررسی علمی گفتار گلناز مدرسی


4. واج شناسی رویکرد قاعده بنیاد عالیه کردزعفرانلو5. واج شناسی بهینگی محمود بی جن خان


6. واج شناسی تحلیل نظام آهنگ محرم اسلامی


7. نظام آوایی زبان فارسی محمود بی جن خان


8. Ladefoged, Peter(2006), A Course in Phonetics
 


9. Gussenhoven, Jacobs : Understanding Phonology صرف
درس صرف از درسهای بحث برانگیز است که منابع مختلفی برای آن پیشنهاد شده است. با این حال ارجحیت با منابع فارسی است :

1. مبانی صرف ویدا شقاقی2. مبانی زبانشناسی و کاربرد آن در زبان فارسی نجفی3. واژشناسی کاتامبا ترجمه جلال رحیمیان4. Understanding morphology Haspelmath Sims نحو

در درس نحو تکلیف تا حد زیادی مشخص است چون یکی از بهترین کتابهای دنیا در این زمینه به زبان فارسی توسط یکی از بهترین زبانشناسان دنیا یعنی استاد دبیرمقدم نوشته شده است. با این حال نباید از منابع نحو نقشگرا و شناختی غافل شد. منابع این درس ازین قرارند :

1. زبانشناسی نظری دبیرمقدم
3. شیوه استدلال نحوی دکتر درزیHaegeman, Government and Binding Theory. 3
4. Understanding Syntax Maggie Tallerman
5. Analysing English sentences: a Minimalist approach Radford
معنی شناسی
یک مترجم و نویسنده ی پرکار داشته باشیم در این رشته دکتر صفوی دوست داشتنی است. ایشان کار داوطلبان آزمونها را راحت کرده اند. البته باز هم نباید از کتابهای به روز مخصوصا در حوزه شناختی غافل شد :

1. درآمدی بر معنی‌شناسی کورش صفوی
2. معنی شناسی پالمر ترجمه صفوی3. Huford J.R and Heasley  Semantics: A course book
4. Saeed J.  Sematics
تحلیل گفتمان و کاربردشناسی

در این درس کتابهای خوش خوان و جذاب کم نیستند. پس فقط مراقب باشید غرق این درس نشوید چون دنیاییست دیگر :


1. کاربردشناسی جرج یول ترجمه عموزاده و توانگر2. BROWN and YULE: DISCOURSE ANALYSIS3. Halliday M.A.K   An introduction to functional grammar
 مکاتب زبانشناسی
کتاب دکتر دبیرمقدم که ذکر آن رفت در این درس هم منبع خوبیست. علاوه بر آن منابع خوب دیگری هم هستند :

1. سیر زبانشناسی مهدی مشکوه الدینی
2. نگاهی تازه به دستور زبان محمدرضا باطنی
3. تاریخ زبانشناسی علی محمد حق شناس4. Sampson. Geoffrey, Schools of Linguistics زبانشناسی روانشناختی و اجتماعی، تاریخی و ...
برای آزمون امسال این دروس در دفترچه آزمون نیامده اند. ولی از آنجایی که در سالهای اخیر از این دروس و این منابع تست طرح شده است، محض احتیاط نام آنها آورده میشود. توصیه میشود داوطلبان انرژی خود را بیشتر روی درسهای دیگر بگذارند و در صورتی که زمان کافی داشتند این کتابها را نیز مطالعه کنند.


1. درآمدی بر روانشناسی زبان دنی استاینبرگ مترجم ارسلان گلفام
2. درآمدی بر جامعه شناسی زبان یحیی مدرسی

3. Historical Linguistics Herbert Schendl


در پایان از تمام دوستانی که در زمینه کنکور صاحب نظر هستند، از استادان و مدرسان کنکور تا دانشجویان تحصیلات تکمیلی که این مرحله را گذرانده اند، خواهشمندم اگر نقدی بر این لیست دارند حتما بنویسند و از طریق همین وبلاگ به بنده اطلاع دهند. امیدوارم لیستی تهیه کرده باشم که در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین نتیجه را عاید داوطلبان دکترا کند.

با آرزوی موفقیت برای آنان که شایسته ی موفقیتند

تیم ترویج زبانشناسی

در اول بهمن 94 پس از 4 سال فعالیت مستمر وبلاگ زبانشناسان آینده، تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف کارآفرینی در این رشته و به واسطه تحرک این وبلاگ در فضای مجازی کشور تشکیل شد و فعالیت عملی خود را به فضای واقعی آورد تا سرانجام این وبلاگ به هدف خود رسیده باشد.
***************
کانال تلگرام https://telegram.me/linguists2b
صفحه فیسبوک https://www.facebook.com/linguists2b


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :