تبلیغات
تیم ترویج زبانشناسی - مطالب بهمن 1391

زبان شناسی، اقرب من حبل الورید از بچگی

دوشنبه 30 بهمن 1391 03:41
طبقه بندی:عمومی، 

سر کلاس از بچه ها خواستم که یه کلینکس بم بدن. گفتن :  تیچر قرار نبود فارسی حرف بزنیم. شما چرا ؟!  گفتم :  کلینکس که فارسی نیست!

 همه ی این صحبت ها به انگلیسی رد و بدل شد.

شنیدم یکیشون درگوشی به فارسی به دوستش میگفت : " کلمه های انگلیسی خیلی وارد فارسی شدن !!! مثلا خودم به هر جور هله هوله و خوراکی میگم Snack.

فقط 9 سالشه ...

تعجبی هم نداره. از تو شکم مادر که توانایی شنیدن رو پیدا میکنیم با زبان و شناخت زبان درگیر میشیم . بدون اینکه بفهیم ...مقالاتی را که راجع به ارتباط زبان های لری و کردی با لکی پیشنهاد کرده بودم را امشب مطالعه کردم. متاسفانه منبع خوبی در این زمینه نیست. آن مقالات هم تنها مقالات کار شده در این زمینه هستند. هر دوی آنها علاوه بر اینکه مقالات مروری هستند و حرف جدیدی ندارند، داده ها و منابعشان هم ضعیف است. نویسنده ی آنها هم یک نفر است! البته بنده خدا خودش هم ادعایی ندارد. این را از سبک نگارشش میشود فهمید ولی مقالاتش چندان علمی از آب درنیامده چون تحلیل هایش هم سطحی است و  روش مردم شناسی را در مورد زبان شناسی ادغام کرده.

خودم انگیزه ی چندانی برای نوشتن در این مورد ندارم. همین چند خط را هم دارم به زور گیتارم مینویسم. دست راستم روی سیمهای گیتار زخمه میزند و با دست چپم دارم تایپ میکنم! اگر آرامش صدای گیتار نبود همین را هم نمینوشتم.  راستش انقدر کارهای سطحی و همچنین غوغاسالاری زیاد شده که آدم سکوت را به نوشتن ترجیح میدهد!


نتایج نظرسنجی :
به کدام حوزه ی زبان شناسی نظری بیشتر علاقه دارید؟
به این ترتیب است :

صرف : 17%
نحو : 17%
واج شناسی : 8%
معنی شناسی : 58%

به این ترتیب میتوان گفت که اکثر خوانندگان این وبلاگ به حوزه ی معنی شناسی علاقه دارند و واج شناسی حوزه ای بوده که کمترین علاقه مند را بین خوانندگان این وبلاگ داشته است.

جالب اینکه حوزه ی علاقه ی خودم واج شناسی است!!!


حداقل زمان سوئیچ زبان

پنجشنبه 12 بهمن 1391 16:20
طبقه بندی:زبان‌شناسی روان‌شناختی، 

امروز جلسه ی اولیا کانون داشتم. جلسه ی اولیا جلسه ای است که با حضور والدین کودکان کانون زبان ایران توسط مربی آنها برگزار  و  در آن وضعیت زبان آموزان بررسی میشود.
یکی از مسائل کودکان مخصوصا در سطوح اولیه یادگیری زبان صحبت نکردن به زبان مادری است. برای برخی از آنها خیلی  سخت است که یک ساعت و نیم به زبان فارسی صحبت نکنند.
برخی اولیا تقاضا میکردند که به کودکان آنها گاهی اجازه ی صحبت کردن به فارسی بدهم . من هم برحسب وظیفه ام درخواست آنها را رد میکردم و دلائل آن را هم ذکر میکردم.

گاهی در این جلسات از پرسش های دقیق برخی والدین نکاتی ریز برمی آید. یکی از والدین (آقای صفائی گل) این احتمال را مطرح کرد که ما در هر لحظه میتوانیم به دو زبان یا بیشتر فکر کنیم. من این فرضیه را قویا رد کردم . ایشان دلیل خواستند. پاسخ بنده این بود که این امر آنقدر بدیهی است که نیازی به اثبات ندارد. هر ایرانی معمولا به دو زبان یا دو گویش دست کم تسلط دارد. گفتم در زندگی روزمره خود دقت کنید ببینید آیا امکانش هست که در یک لحظه مثلا هم به ترکی آذربایجانی فکر کنید هم فارسی؟ گذشته از آن زبان تفکر نشانه ای است، و نه توده ای فکر بی شکل. همانطور که نشانه های نوشتن بر خط جاری میشوند و خطی هستند، تفکر نشانه ای هم خطی است. در یک لحظه ی واحد ممکن نیست به دو گونه صحبت کرد. مثال ماشین های اتوماتیک - دنده ای را زدم که در هر لحظه نمیتوانند در هر دو حالت باشند. این لحظه برای ذهن ممکن است بسیار لحظه ی کوچکی باشد که زمان آن قابل بررسی است.

 حداقل زمانی که امکان سوئیچ از روی زبان به زبان دیگر لازم است چقدر است؟  سوالاتی از این دست در زبان شناسی روان شناختی و عصب شناختی قابل طرحند.


دوست عزیز جناب آقای کدخدائی تقاضای مقاله ای در مورد ارتباط زبان های لری و لکی کرده بودند. در اینجا لینک دو مقاله که مرتبط با این موضوع و همچنین در  مورد رابطه ی زبان های کردی و لکی هستند را قرار میدهم. امید که مورد استفاده خوانندگان وبلاگ قرار بگیرد. این دو مقاله البته نقطه شروع هستند. با استفاده از منابعی که در انتهای این مقالات ذکر شده اند میتوان به عناوین مقالات مرتبط دست یافت.
با تشکر از آقای کدخدایی

لینک مقاله ی اول : هویت مورد مناقشه ی زبان لکی در استان لرستان ایران

لینک مقاله ی دوم : بازنگری لری: چند زبان ؟


تیم ترویج زبانشناسی

در اول بهمن 94 پس از 4 سال فعالیت مستمر وبلاگ زبانشناسان آینده، تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف کارآفرینی در این رشته و به واسطه تحرک این وبلاگ در فضای مجازی کشور تشکیل شد و فعالیت عملی خود را به فضای واقعی آورد تا سرانجام این وبلاگ به هدف خود رسیده باشد.
***************
کانال تلگرام https://telegram.me/linguists2b
صفحه فیسبوک https://www.facebook.com/linguists2b


نظرسنجی

  • تیم ترویج با همکاری یکی از موسسات آموزشی تهران در نظر دارد چند کارگاه تک‌درس و نیز مرور تست آزمون دکترای زبانشناسی، با ظرفیت محدود، برگزار کند. با توجه به سرفصل، از نظر شما داوطلب فرهیخته، مهمترین تک‌درس کنکور کدام است؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :