تبلیغات
تیم ترویج زبانشناسی - مطالب اردیبهشت 1392

[http://www.aparat.com/v/EW0yG]


کسی راجع به آموزش زبان خارجی از طریق استعاره و مجاز چیزی میدونه ؟
فرض مثال شما رنگ ها رو داری درس میدی بعد بیای معانی استعاریش رو هم کار کنی با شاگردهات.
اگر کتاب یا مقاله ای در این زمینه هست معرفی کنید ممنون میشم.


از بچه ها خواسته شد تصویر یک آدمک را بکشند و تا جایی که میتوانند و به یاد دارند نام اعضای بدن و چهره را روی تصویر نشان دهند.

برحسب تواناییشان بچه ها بین دو تا بیست کلمه نوشتند. املای برخی ازین کلمه ها اشتباه بود اما یکی از موارد جالب آنجا بود که یک زبان آموز به انگشتان پا اشاره کرده بود و کنار آن نوشته بود : FORK یعنی به لحاظ شکل ، انگشت پا، چنگال و چنگک را برایش تداعی کرده بود.این روزها بعد از زبان مادریم و انگلیسی ، فارسی شده زبان سومم. قبلا برعکس بود. فارسی زبان دومم بود و انگلیسی زبان سومم. هفته ای 24 ساعت انگلیسی آموزش میدم. یک سوم هفته یا دست کم 2 روزش رو هم که خواب هستم. خودم هم یه مقدار انگلیسی کار میکنم و اکثر متنهایی که میخونم انگلیسین، که اینم میشه حدودا یه روز. حدودا 3 روز زمان میمونه که اونم بیشتر با اهل خونه که فارسی زبان نیستند در ارتباطم. خیلی راحت انگلیسی، فارسیم رو به حاشیه رونده.
تو خیابون تصادفی تنه به تنه شدم با یه نفر . عجله داشتم. هوا هم گرم بود. ناخودآگاه گفتم : I'm sorry  . یه بار با یه بنده خدا داشتم حرف میزدم به جای " تداخل " گفتم : " تقاطع " . خنده ام گرفت، چون تازه چند ثانیه هم  داشتم فکر میکردم که چه کلمه ای رو باید به کار ببرم بعد تازه " تقاطع " رو انتخاب کرده بودم که اونم اشتباه بود. سر کلاس وقتی دارم درس میدم بعضی موقعها ذهنم ناخودآگاه میره رو زبان مادری و زیر لب کلمات اون زبان رو زمزمه میکنم. قبلا تو این جور مواقع فارسی میگفتم. چند وقت هم میشه که اینجا مطلب ننوشتم. فکر میکنم که علتش اینه که این وبلاگ به زبان فارسیه و منم که فارسی شده زبان سومم پس تعجبی نداره که دیر به دیر اینجا مطلب مینویسم. فکر کنم وقتشه که وبلاگ انگلیسیم رو شروع کنم. خیلی وقتها هم که دارم فکر میکنم، به انگلیسی فکر میکنم. داشتم یه کتاب راجع به فونولوژی میخوندم. شروع کردم به یادداشت برداری. یادداشتهام انگلیسی بود.
خیلی شناوره این قضیه ی زبان دوم و زبان اول . اصلا نمیشه روش یه خط قاطع کشید. حتی در طول زندگی یه شخص هم ممکنه در بازه های کوچیک هم زبان اول و دومش با هم عوض شن.
یه نکته ی دیگه اینه که "ر" هام امریکن شدن. البته قبلا هم اینطوری بود ولی الان بیشتر شده.
در انتخاب کلمات هم موقع فارسی نوشتن دقت میکنم برای واژگان اما تو انگلیسی ناخودآگاه مینویسم. کلمات انگلیسی رو خیلی کم تو فارسی به کار میبرم با اینکه تسلط بالایی به انگلیسی دارم. حتی کلمات رایجی مثل OK Start Bye  و ... تو فارسی صحبت کردن به کار نمیبرم.


اهمیت کنش گفتاری

دوشنبه 2 اردیبهشت 1392 10:57
طبقه بندی:تحلیل گفتمان، 

" یک کنش گفتاری زمانی به یک کنش گفتاری جدی تبدیل میشود که (1) در کنار احکام دیگر، در یک صورت بندی گفتمانی معنا یابد و معیارهای صدق و کذب خود را با خود داشته باشد، (2) تکرارپذیری و دامنه ی گسترش آن در سطوح جامعه بالا باشد، و (3) تایید یا انکار آن دارای پیامدهای اجتماعی جدی باشد."

صفحه ی 55 کتاب پل رابینو و هیوبرت دریفوس با عنوان : میشل فوکو، فراسوی ساختگرایی و هرمنیوتیک، ترجمه حسین بشیریه،1376 نشر نی. و به نقل از سیذ علی اصغر سلطانی، قدرت، گفتمان و زبان 1391 نشر نی.


آهنگ کلام و نقش صورت های زبانی

دوشنبه 2 اردیبهشت 1392 01:46
طبقه بندی:آهنگ کلام، 

اگر مسافر مترو باشی حتما این جمله ها را از بعضی دستفروشهای مترو شنیده ای :

" پات نه بو میده نه عرق میکنه  هزار. کفی هزار. کفی کفش هزار."

من فکر میکنم در این سه جمله ی پیاپی نقش عبارات زیر که به ترتیب آمده اند  یکیست :

پات نه بو میده نه عرق میکنه
کفی
کفی کفش

شما چه فکر میکنید ؟

آهنگ کلام دستفروشان را هم در نظر بگیرید.


برای دانلود مقالات اولین کنفرانس پردازش خط و زبان فارسی که شهریور ماه گذشته در دانشگاه سمنان برگزار شد، اینجا را کلیک کنید.


تیم ترویج زبانشناسی

در اول بهمن 94 پس از 4 سال فعالیت مستمر وبلاگ زبانشناسان آینده، تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف کارآفرینی در این رشته و به واسطه تحرک این وبلاگ در فضای مجازی کشور تشکیل شد و فعالیت عملی خود را به فضای واقعی آورد تا سرانجام این وبلاگ به هدف خود رسیده باشد.
***************
کانال تلگرام https://telegram.me/linguists2b
صفحه فیسبوک https://www.facebook.com/linguists2b


نظرسنجی

  • تیم ترویج با همکاری یکی از موسسات آموزشی تهران در نظر دارد چند کارگاه تک‌درس و نیز مرور تست آزمون دکترای زبانشناسی، با ظرفیت محدود، برگزار کند. با توجه به سرفصل، از نظر شما داوطلب فرهیخته، مهمترین تک‌درس کنکور کدام است؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :