تبلیغات
تیم ترویج زبانشناسی - مطالب خرداد 1392

ابتدا این دو مطلب قدیمی وبلاگ را بخوانید :

اهمیت زبان در فوتبال ، گواردیولا ، دنیزلی ، استیلی ، هنکه ...

اهمیت ارتباطات کلامی ، شاهدی دیگر از فوتبال حرفه ای ...و برای خواندن خبرهای جدید از این روزهای پپ گواردیولا اینجا و اینجا را کلیک کنید.
تراک سوم آلبوم ساعت فراموشی، 1390 رضا یزدانی را اگر دارید گوش دهید و اگر ندارید ازینجا دانلود کنید.
ترانه ایست با نام "حرف های شخصی" اثر خانم اندیشه فولادوند.

در قسمتی ازین ترانه میشنویم :

عصبیتر از همیشه / این روزا خیلی کلافه ام /  روحمو میشکافم این بار / تا یکی از نو ببافم

از زمان انتشار این قطعه تاکنون دست کم 50 بار آن را گوش کرده ام ولی تنها دیشب در پس صدای  ادوات موسیقی بود که فهمیدم منظور شاعر از به کار بردن اصطلاحات : شکافتن و بافتن در کنار واژه ی " روح " ، وجود واژه ی " کلافه " و استفاده از شباهت آوایی و شاید استعاری آن با " کلاف " است !!!

اگر ترانه را نشنیده باشید و اول دو خط شعر بالا را بخوانید حتما به من خواهید خندید که چطور 50 بار یک ترانه را گوش کرده ای و متوجه این موضوع به این سادگی نشده ای. اما اگر ترانه را قبلا شنیده باشید با من هم نظر خواهید شد. خواندن یک شعر و متن بدون موسیقی و بر خط جاری کاغذ با شنیدن آن همراه با موسیقی خیلی فرق دارد. فرقی که تنها بزرگان موسیقی از عهده ظرایف آن برمی آیند. به نظر میرسد که در اینجا موسیقی به شنونده فرصت " هضم " بازیهای استعاری را نداده است.

هر وقت این ترانه را گوش میکردم درست به همین جایش که میرسید میزدم ترانه ی بعدی آلبوم. علتش را هم نمیدانستم. ولی در آن 50 باری که نزدم بعدی، متوجه شدم قطعه ی خوبی است ولی فقط همین اوایل ترانه همچنین سکته ی معنایی دارد و با آن ارتباط برقرار نمیکردم. برعکس با جاهای دیگر این ترانه مثلا با آن قسمتی که میخواند :
من به سبک خودم این بار بیمه میشم تو ترانه با همین حرف های شخصی که ندارن عاشقانه
بیشتر ارتباط برقرار میکنم.


سر کلاس داشتم خطاهای تلفظی رو با یکی از زبان آموزا کار میکردم. یکی دیگه گفت : تیچر چقدر شما غلیظ صحبت میکنید!!!
خنده ام گرفت.
قبلا وقتی این عبارت صحبت کردن به یه لهجه یا زبان رو همراه با صفت غلیظ میشنیدم برام عادی بود ولی الان که فهمیدم هر لهجه و زبانی دنیای خودش رو داره این حرف برام خنده داره.
شاید این عبارت رو افراد غیر متخصص وقتی که لهجه ای رو نسبت به لهجه ی مورد انتظارشون زاویه دار میشنون این عبارت رو به کار میبرن.
نظرتون چیه ؟


تیم ترویج زبانشناسی

در اول بهمن 94 پس از 4 سال فعالیت مستمر وبلاگ زبانشناسان آینده، تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف کارآفرینی در این رشته و به واسطه تحرک این وبلاگ در فضای مجازی کشور تشکیل شد و فعالیت عملی خود را به فضای واقعی آورد تا سرانجام این وبلاگ به هدف خود رسیده باشد.
***************
کانال تلگرام https://telegram.me/linguists2b
صفحه فیسبوک https://www.facebook.com/linguists2b


نظرسنجی

  • تیم ترویج با همکاری یکی از موسسات آموزشی تهران در نظر دارد چند کارگاه تک‌درس و نیز مرور تست آزمون دکترای زبانشناسی، با ظرفیت محدود، برگزار کند. با توجه به سرفصل، از نظر شما داوطلب فرهیخته، مهمترین تک‌درس کنکور کدام است؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :