تبلیغات
تیم ترویج زبانشناسی - مطالب آذر 1392

بیش از یک دهه از شکل‌گیری حلقه‌ی نشانه‌شناسی تهران می‌گذرد و در این مدت اعضای حلقه با تلاش پیوسته برای معرفی این دانش و فعال کردن این شاخه از علوم‌انسانی در مطالعات کاربردی حوزه‌های فرهنگ عمومی، هنر و ادبیات کوشیده‌اند و متون در خور توجهی به زبان فارسی تولید شده است که مرجع بسیاری از پژوهش‌های دانشگاهی قرار گرفته است. برای دستیابی به این مهم حلقه نشانه‌شناسی تهران از راهکارهای متفاوتی بهره گرفته است که مهم‌ترین آنها همایش‌های سالیانه نشانه‌شناسی بوده است. نشست‌های پرشوری که استادان و پژوهش‌گران و دانشجویان علاقه‌مند با شور بسیار در آن شرکت کرده‌اند و نتایج مطالعات خود را در اختیار دیگران گذاشته و از نتایج مطالعات دیگران بهره برده‌اند. بخش زیادی از مقالاتی که در این سال‌ها در زمینه‌ی مطالعات نشانه‌شناختی منتشر شدند محصول همین نشست‌های سالانه بودند. راهکار دیگر تشکیل کارگاه‌ها و درسگفتارهایی در شاخه‌های متفاوت نشانه‌شنای از جمله مبانی نظری، نشانه‌شناسی ادبیات، نشانه‌شناسی سینما، نشانه‌شناسی تئاتر، نشانه‌شناسی تصویر، نشانه‌شناسی فرهنگی، نشانه‌شناسی اجتماعی، نشانه‌شناسی تبلیغات و غیره در مراکز فرهنگی چون شهر کتاب و خانه هنرمندان بود که علاقه‌مندان بسیاری را جذب کرد و عملا جای خالی رشته‌ی نشانه‌شناسی را در دانشگاه پر می‌کرد. به دنبال همین فعالیت‌های پایه‌ای بود که امروز به جرات می‌توان گفت با وجود نبود رشته‌ای مستقل در دانشگاه به این نام تعداد بسیار زیادی پایان‌نامه و رساله در زمینه‌ی مطالعات نشانه‌شناختی در دانشگاه‌ها نوشته شده است و به اندوخته‌‌ی مکتوب این دانش افزوده است و امروز فزون بر هسته‌ی اولیه نشانه‌شناسان نسل دوم نشانه‌شناسان نیز پا به میدان گذاشته‌اند. بی شک تلاش برای تشکیل رشته‌ی نشانه‌شناسی اولویت انکار ناپذیر ما باقی خواهد ماند. در غیاب رشته نشانه‌شناسی و در غیاب یک مجله‌ی تخصصی که مقالات و محصولات پژوهش‌های نشانه‌شناسان را منتشر کند، حلقه به این نتیجه رسید که ساخت یک وبگاه فعال می‌تواند نقش پایگاه رسانه‌ای نشانه‌شناسی در ایران را به عهده بگیرد و ضمن ارائه‌ی خبر، به معرفی کتاب‌ها، انتشار یادداشت‌ها و مقالات بپردازد و زمینه‌ی پرشور دیگری برای طرح مباحث نظری و کاربردی این رشته و تضارب آرای صاحب‌نظران را فراهم کند. امروز این مهم به همت اعضای حلقه و همیاری علاقه‌مندان و پژوهشگران جوان بخصوص آقایان مازیار فیروزمند و رامتین شهبازی تحقق یافته است و وبگاه حلقه‌ی نشانه‌شناسی به عنوان پایگاه رسانه‌ای حلقه کار خود را آغاز می‌کند. تردیدی نیست که ادامه‌ی کار این وبگاه و گسترش آن وابسته به یاری استادان، دانش‌پژوهان و دانشجویان علاقه‌مند خواهد بود. بدون مقالات و یادداشت‌های شما وبگاه رونقی نخواهد یافت. آغاز به کار وبگاه را برای نشانه‌شنای ایران به فال نیک می‌گیریم و در انتظار روزهای بهتری برای این حوزه از مطالعات علوم انسانی در ایران هستیم.

فرزان سجودی

مدیر وبگاه حلقه نشانه‌شناسی تهران 

* به نقل از وبگاه حلقه


با تشکر از امیر احمدی عزیز برای ارسال خبر و لینک

http://iransemiotics.ir


ایمیل یکی از خوانندگان وبلاگ :

" سلام من دانشجوى ترم اول زبانشناسی هستم تقریباً هر روز مطالب تان را مرور مى كنم  لطفاً بفرمایید چگونه با  اى پد یا لب تاپ مى توانم  مقالات فارسی ویا انگلیسی را اوانوىسی كنم؟  منتظر م باسپاس " .

پاسخ :
در نمایه‌ی سایت‌های مفید زبان‌شناسی این وبلاگ میتوانید سایت IPA را پیدا کنید ( انجمن بین‌المللی آواشناسی) . هر زمان به فونت خاصی نیاز داشتید با مراجعه به آن و ورود به صفحه‌ی فونتها از منوی سمت راست سایت ، فونت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در مورد فونت موردنظر شما تصور میکنم فونتهای مرتبط با سیستم عامل مکینتاش برای شما مناسب باشد. این هم لینک مستقیم صفحه‌ی مذکور.البته منابع انلاین فونت بسیارند. تقریبا وبسایت اکثر دانشگاه‌های معتبر دنیا چنین فونتهایی را در اختیار شما قرار میدهند. در این وبلاگ هم بنده یکی از این فونتها را شرح داده‌ام . برای خواندن و دانلود آن فونت و شرح مربوطه اینجا را کلیک کنید.


امروز سه‌شنبه 12 آذر 92 در کلاس گویش‌شناسی خانم دکتر ابوالحسنی ارائه‌ای داشتم با موضوع گویش‌های ایرانی مرکزی  برگرفته از کتاب "راهنمای زبان‌های ایرانی" رودریگر اشمیت. فایل این ارائه به همراه فایل صوتی آن را در اینجا برای دانلود و دسترسی شما قرار داده‌ام.
این گویش‌ها شامل چهار دسته از گویش‌های مرکز ایران ، عمدتا در استان اصفهان و نیز گویش‌های حاشیه‌ی کویر و اطراف تفرش میشوند.

دانلود کنید


متن کامل تفاهم‌نامه‌ی ژنو

سه شنبه 12 آذر 1392 23:06
طبقه بندی:تحلیل گفتمان، 

یه متن چهار صفحه‌ای استخوندار و موضوع روز برای تحلیل

دانلود کنید


تیم ترویج زبانشناسی

در اول بهمن 94 پس از 4 سال فعالیت مستمر وبلاگ زبانشناسان آینده، تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف کارآفرینی در این رشته و به واسطه تحرک این وبلاگ در فضای مجازی کشور تشکیل شد و فعالیت عملی خود را به فضای واقعی آورد تا سرانجام این وبلاگ به هدف خود رسیده باشد.
***************
کانال تلگرام https://telegram.me/linguists2b
صفحه فیسبوک https://www.facebook.com/linguists2b


نظرسنجی

  • تیم ترویج با همکاری یکی از موسسات آموزشی تهران در نظر دارد چند کارگاه تک‌درس و نیز مرور تست آزمون دکترای زبانشناسی، با ظرفیت محدود، برگزار کند. با توجه به سرفصل، از نظر شما داوطلب فرهیخته، مهمترین تک‌درس کنکور کدام است؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :