تبلیغات
تیم ترویج زبانشناسی - مطالب فروردین 1393

ایمیل یکی از خوانندگان وبلاگ :

" با درود بر شما دوست گرامی
اینجانب دانشجوی ارشد زبانشناسی و از خوانندگان تارنگار شما هستم.
پیشنهاد میکنم در آستانه فرارسیدن زمان اعلام نتایج آزمون دکترا مطالبی را در تارنگار خود پیرامون مصاحبه دکتری و امتیاز مقاله (علمی پژوهشی،علمی ترویجی، کنفرانس همایش و ...) و دیگر موارد درپیوند با مصاحبه بگذارید که دیگر دوستان هم بتوانند بیایند و دانسته های خود را در میان بگذارند.

با سپاس از شما و تارنگار سودمند شما " .

با سپاس از این دوست عزیزمون و تشکر بابت پیشنهادشون، از خوانندگان وبلاگ میخوام اگه احیانا تجربه ای در این مورد دارن زیر این پست بنویسن. من هم در یک پست جداگانه اطلاعاتی رو که دارم به اشتراک میذارم.تو یه جمع خونوادگی بودم. کوچولوها نشسته بودن زمین، روی سرامیکهای سفید و شیرینی میخوردن. خیلی با مزه مشغول خوردن و مالیدن خامه قنادی و شکلات به لب و لوچه‌اشون شده بودن. دوس داشتم یه دوربین خوب دستم بود اون لحظات قشنگ رو ثبت میکردم.

خطاب به مهمونا گفتم : " این بچه‌ها عکس‌لازم هستن " . یعنی اینکه یکی بیاد ازشون عکس بگیره.

صفت اسنادی " عکس‌لازم " در این جمله از ترکیب اسم عکس و پسوند " لازم " ایجاد شده. در موارد دیگه هم زایایی این پسوند رو شنیده بودم : پول‌لازم و ... .

به نظر میرسه این پسوند پتانسیل زایایی خوبی داره .

در این مورد خاص مجبور شدم منظورمو از " عکس‌لازم " تفسیر کنم : " خب میگم یکی ازشون عکس بگیره دیگه " . احتمالا این اصطلاح همون قدر که براشون غریب بود، یه مقدار به شم زبانیشون نزدیک بود. چون بلافاصله بعد از توضیح من شروع کردن به عکس گرفتن از کوچولوها. اینم بگم که این اصطلاح ناخودآگاه و درآن به ذهنم خطور کرد.


شماره‌های اول و دوم (تابستان و پاییز 1392) فصلنامه‌ی ارزشمند " مطالعات زبان و گویش‌های غرب ایران " دانشگاه رازی کرمانشاه ، امشب توسط دوست عزیز محمدحسن ترابی برایم ایمیل شد. در اینجا از طریق لینکهای زیر میتوانید این دو شماره را دانلود کنید :

شماره 1

شماره 2


مجله مطالعات زبان و گویش‌های غرب ایران
دانشگاه رازی کرمانشاه - دانشکده ادبیات و علوم انسانی
کرمانشاه - باغ ابرایشم - دانشگاه رازی - دانشکده ادبیات و علوم انسانی
- دفتر مجلات دانشکده - صندوق پستی ۹۴۱-۶۷۱۴۴۱۴
تلفن :   ۴۲۸۳۹۰۲-۰۸۳۱
فاکس:  ۴۲۸۳۹۰۳-۰۸۳۱


ایمیل یکی از خوانندگان همیشگی وبلاگ :

"با سلام ،قسمت واژه سازى شما خیلی توجهم را جلب كرد و یاد حرف استاد درس معنى شناسی مون افتادم كه مى گفت:آقاى دكتر صفوى همیشه یكى از دغدغه هاش ساخته نشدن كلمه اى ساده براى پیچی كه باهاش دریچه كولر را از داخل خانه مى بندن  بود !!اگه ممكنه پیشنهاد به خواننده هاى سایت بدیم ببینیم چه نظرى در این باره مى دن   ممنون مى شم "

با تشکر از ایشون، خوانندگان محترم وبلاگ، نظر بدید ...


دانلود دیکشنری فرهنگ‌نگاری

پنجشنبه 21 فروردین 1393 19:25
طبقه بندی:واژه‌شناسی، 

دیکشنری فرهنگ‌نگاری هارتمن و جیمز 2002 Dictionary of Lexicography  برای علاقه‌مندان به این حوزه ضروری به نظر میرسد.

برای دانلود اینجا را کلیک کنید.

با تشکر از محمدحسن ترابی عزیز برای ارسال این کتاب.


   


مقاله‌ی " ژاک لکان، زبان و ناخودآگاه " به قلم محمدرضا محسنی،1385،دانشگاه اراک، به بررسی دیدگاه لکان در باب زبان و ناخودآگاه پرداخته است. دیدگاههای وی برگرفته از تئوری های فروید است.

" ... این مقاله تلاشی است تا چگونگی تشکیل گفتمانی را با حضور عنصر زبان به عنوان نظامی نمادین نشان دهد، نظامی که در ذهن کودک شکل گرفته تا او را در فضایی رقابتی با پدر برای تصاحب مادر قرار میدهد. ... " .

برای دانلود این مقاله اینجا را کلیک کنید.


مقاله‌ی "فرضیه‌ی زبان و تفکر ویگوتسکی " به سال 1979 توسط Muray,T,R  نگاشته شده و مروری‌ست بر دیدگاههای ویگوتسکی در مورد زبان. این مقاله توسط دکتر سوسن سیف ترجمه شده است.

" ... ویگوتسکی معتقد است که گفتار نمیتواند از طریق عوامل ذاتی یا فطری باشد، بلکه الگوها و سطوح تفکر، در نتیجه عادت شدن فعالیتهایی که در نهاد اجتماعی است، رشد می‌یابد. ... " .

برای دانلود اینجا را کلیک کنید.


 • تعداد صفحات :2
 • 1  
 • 2  
تیم ترویج زبانشناسی

در اول بهمن 94 پس از 4 سال فعالیت مستمر وبلاگ زبانشناسان آینده، تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف کارآفرینی در این رشته و به واسطه تحرک این وبلاگ در فضای مجازی کشور تشکیل شد و فعالیت عملی خود را به فضای واقعی آورد تا سرانجام این وبلاگ به هدف خود رسیده باشد.
***************
کانال تلگرام https://telegram.me/linguists2b
صفحه فیسبوک https://www.facebook.com/linguists2b


نظرسنجی

 • تیم ترویج با همکاری یکی از موسسات آموزشی تهران در نظر دارد چند کارگاه تک‌درس و نیز مرور تست آزمون دکترای زبانشناسی، با ظرفیت محدود، برگزار کند. با توجه به سرفصل، از نظر شما داوطلب فرهیخته، مهمترین تک‌درس کنکور کدام است؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :