تبلیغات
تیم ترویج زبانشناسی - مطالب خرداد 1393

تحلیل گاردین از عکس فوتبالی روحانی

چهارشنبه 28 خرداد 1393 19:15
طبقه بندی:تحلیل گفتمان، 

در تحلیل گفتمان، عکس هم به عنوان یک متن قابل بررسی است. این بار عکس فوتبالی رئیس جمهور ایران مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است. ابتدا روایت سایت انتخاب از تحلیل سایت انگلیسی گاردین و سپس نکاتی از تحلیل گاردین که توسط سایت انتخاب حذف شده و توسط سایت ورزش سه نقل شده آورده میشود. این میتواند نمونه ی زنده و به روزی ازین قسم تحلیلها باشد.

تیتر سایت ورزش سه که از انتخاب نقل کرده است این است : "تحلیل گاردین از عکس فوتبالی روحانی" ولی تیتر خود سایت انتخاب " روحانی دیپلماسی فوتبالی ایران را کلید زد " میباشد. خود همین تیترها هم قابل تحلیل است. در واقع رسانه ها در یک موضوع واحد حتی وقتی متن خبر کاملا یکی است باز هم تیتر را عوض میکنند. این امر اهمیت تیتر را نسبت به خود مطلب نشان میدهد.

و اما مطلب ورزش سه که از انتخاب نقل کرده :  

روزنامه «گاردین» چاپ لندن، به عکس منتشرشده در توئیتر حسن روحانی که وی را در حال تماشای بازی فوتبال ایران و نیجریه نشان می‌دهد پرداخته و آن را مورد تحلیل قرار داده است.
به نقل از سایت «انتخاب»، در این گزارش آمده است: ساعت 11:30 شب است و حسن روحانی در حال استراحت و تماشای بازی فوتبال ایران و نیجریه است.
او لباس تیم ملی ایران را بر تن دارد و در حال تماشای بازی فوتبال تیم کشورش از طریق تلویزیون است.
روی میز مقابل روحانی یک فنجان چای و یک بشقاب میوه دیده می‌شود.
او توییتی در مورد بازی ایران و نیجریه منتشر کرد و نوشت: به بازیکنانمان افتخار می‌کنم که توانستند اولین امتیاز را در جام‌ جهانی کسب کنند. امیدوارم این اولین امتیاز از چند امتیازی باشد که آنها در این مسابقات به دست خواهند آورد.
این عکس‌ها همگی جزئی از دیپلماسی فوتبالی ایران است. در وین که مذاکرات هسته‌ای در آن در حال برگزاری است، گفت‌وگوها دوشنبه‌شب متوقف شد تا وزیر خارجه ایران بتواند بازی فوتبال ایران و نیجریه را تماشا کند.
تصاویر منتشره، محمدجواد ظریف را در کنار دیگر مذاکره‌کنندگان ارشد ایران که همگی به تلویزیون چشم دوخته‌اند نشان می دهد.
محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق ایران هوادار پر و پا قرص فوتبال بود. با این حال عکس روحانی به نوبه خود بی‌سابقه است چرا که یک رئیس‌جمهور را در خانه و در حالی که از کار فارغ شده نشان می‌دهد.
یک تحلیلگر مسائل ایران می‌گوید که عکس روحانی یکی از موثرترین و موفق‌ترین اقدامات رئیس‌جمهور ایران بوده است.
روحانی که نخستین سال ریاست جمهوری خود را تجربه می‌کند به یکی از منتقدان جدی تحجر تبدیل شده است.
وی هفته گذشته گفت: برخی از افراد هنوز در عصر حجر زندگی می‌کنند.
وی پس از آنکه گفت «نمی‌توانیم مردم را به زور شلاق به بهشت ببریم» با تندروهای ایران گلاویز شده است.

و حالا مطالبی که گاردین ذکر کرده و انتخاب نیاورده :
 
سعید کمالی دهقان نویسنده ی این مطلب گاردین، تیتر زیر را برای آن نوشته است :

Iranian president tweets World Cup chillout pic
رئیس جمهور ایران عکس خود را در حال استراحت و تماشای جام جهانی تووییت کرده است.

عبای تیره ی آخوندیش را برداشته و عمامه ی سفیدش را هم کنار گذاشته.

با پیرهن سفید آستین کوتاه تنگ تیم ملی که دکمه هایش را هم نبسته و شلوار گرمکن روی مبل راحتی نشسته و فوتبال میبیند.آبجویی در کار نیست بلکه یه فنجان چای ایرانی و یک ظرف میوه که معلوم است به قصد به دقت چیده شده اند دیده میشود. ولی همه چیز عادی است. با این حال این حالت برای یک آخوند 65 ساله قابل توجه و جالب به نظر میرسد.

این تصویر سه هزار بار توییت شده است.

این تصویر ازین لحاظ که یک مقام مسئول آخوند را برای اولین بار در حال استراحت نشان میدهد حائز اهمیت است.

اهمیتش ازین جاست که روحانیون ایران همواره فوتبال را به عنوان یک ورزش غربی نکوهش میکردند و همچنین مخالف پیرهن آستین کوتاه بوده اند.

( یه چیزای دیگه هم نوشته که نمیگم .میترسم وبلاگو فیلترش کنن. خودتون برید بخونید).

برخی تحلیلگران عدم حضور همسر ایشان در عکس را نکوهش میکنند (البته یه عکس دیگه از توییتر ایشون منتشر شده که یه لیوان چایی دیگه هم هست و معلومه که خانمشون نخواستن تو عکس باشن. شایدم آقاشون نذاشته. البته گاردین به اون عکس اشاره نکرده ) .

در ایران زنها نمیتوانند وارد استادیومهای فوتبال شوند.

بازیکنان ایران در بازی اولشان در برزیل ، تصاویر چیتاهای ایرانی را جهت جلب حمایت ازین حیوان روی پیراهنشان داشتند.همانطور که میبینید از یک متن واحد و تصاویری واحد رسانه های مختلف برداشتهای مختلفی را ارائه کرده اند. نویسنده ها و تحلیلگران تمام مطالب فوق ایرانی بوده اند و کاملا با فرهنگ و اقتضائات ایران و سیاست آن آشنایی دارند.
در انتهای متن گاردین به شکلی ناشیانه به عدم امکان حضور زنان در استادیوم و حمایت از محیط زیست اشاره شده.ناشیانه ازین بابت که هیچ ربطی به مطلب ندارد. البته هدف گاردین از ذکر این مطالب مشخص است. در واقع میخواهد این تصویر را بدهد که رئیس جمهور ایران با بقیه روحانیون ایران فرق دارد. به محیط زیست و زنان اهمیت میدهد. همچنین سبک لباس پوشیدن غیر رسمی را قبول دارد.

در مورد نقل قول سایت انتخاب از مطلب گاردین به نظر میرسد به زیرکی این کار را انجام داده است. چون مثل این وبلاگ مطالب حساسیت برانگیز را ذکر نکرده است و هم جان کلام گاردین را در قسمت آخر که «نمی‌توانیم مردم را به زور شلاق به بهشت ببریم» را آورده است. به خاطر حساسیت بیشتری که روی سایتها نسبت به وبلاگها هست امکانات کلامی و تصویری و آزادی وبلاگها به نظر بیشتر از سایتهاست.

پانوشت 1 : بازم به آنگلا مرکل که رفت تو استادیوم بازی تیمشو دید. نه مثل رئیس جمهور ما تو خونه اش. یواشکی !!!!
پانوشت 2 : بازم به روحانی که سایت گاردین رو رفع فیلتر کرد که ابزار ارتزاق و اشتغال خیلیها بشه.


معرفی یه وبلاگ خوب

سه شنبه 27 خرداد 1393 17:07
طبقه بندی:منابع آنلاین، منشاء زبان، 

وبلاگ "آگاهی" با موضوع فرگشت، علم و داروینیسم، بسیار مورد توجه من قرار گرفت، ازین جهت که بخشهایی را به علوم انسانی و انسان شناسی  اختصاص داده است.

نویسندگان این وبلاگ درباره آن چنین نوشته اند :
چند سال پیش که می‌خواستم درباره فرگشت(تکامل، Evolution) تحقیق کنم، با مشکل پراکندگی مطالب فارسی‌زبان روبرو شدم. برخلاف علوم طبیعی دیگر مثل نجوم که برایشان کتاب‌ها و مقالات گوناگون ترجمه و حتی کلاس‌های آموزشی برگزار می‌شود، چیز زیادی درباره فرگشت و داروین به‌صورت جامع و واحد نبود.
بنابراین تصمیم گرفتم پیگیر مطالب فارسی‌زبان درباره فرگشت باشم. در نهایت باعث شکل گیری یک وبلاگ با عنوان روز داروین شد. بعد از مدتی وبلاگ فیلتر و ایده سایت آگاهی شکل گرفت. بعد از دو سال فراز و نشیب بالاخره سایت بالا آمد.
پروژه آگاهی یا روز داروین یک مجموعه است. مطالب و مقالات فارسی‌زبان که مرتبط با فرگشت هست را در منابع گوناگون پیدا کرده و در آگاهی بازنشر/ترجمه/تالیف می‌کنیم. تا حد امکان سعی شده است منبع یا مترجم حتما به مطلب اضافه شود. بنابراین باید بگوییم که اعتبار مقالات را دقیقا تضمین نمی‌کنیم، اما تلاش داشته‌ایم که از مطالب معتبر استفاده کنیم.
در این مدت معلوم شد که فرگشت، فقط محدود به یک علم نمی‌شود. از زیست‌شناسی و فیزیک گرفته تا علوم‌‌انسانی و روان‌شناسی، همه به‌نوعی با فرگشت درگیر هستند. در واقع علم فرگشت یا همان تکامل، شبکه‌ای است شامل دانش‌ها و علوم گوناگون. در گردآوری مطالب هم سعی شده از هر رشته علمی برای اثبات و روایت فرگشت استفاده شود.
هدف اصلی آگاهی، ترویج و اطلاع‌رسانی درباره (علم) فرگشت است. در کنار مطالب تخصصی، مقالات فراوانی به زبان ساده هم هست که به درک فرگشت بیشتر کمک می‌کند. پس مخاطب اصلی سایت، همه افراد و علاقه‌مندان به این موضوع علمی است.

برای ورود به این وبلاگ اینجا را کلیک کنید.


نظرسنجی اخیر این وبلاگ نشانگر دید منفی خوانندگان آن به آینده‌ی رشته‌ی زبان‌شناسی در ایران است.

درست یا غلط، این دید و احساس در بین خوانندگان این وبلاگ که اکثرا جوانان دانشجوی مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند وجود دارد و این میتواند نکته‌ای باشد که تصمیم‌گیران سیاستهای تحصیلی-شغلی این رشته در کشور به آن توجه داشته باشند.

سوال نظرسنجی و گزینه‌های آن که به مدت یک ماه،تقریبا خردادماه جاری، روی وبلاگ بود، به همراه درصدهای مرتبط آن به این ترتیب است :

آینده‌ی زبان‌شناسی ایران در ده سال آینده

تیره و تاره
81.67 درصد
(98 رای)
فقط از نظر علمی کمی بهتر میشه
9.17 درصد
(11 رای)
رشد علمی خوب همراه با جذب سرمایه
1.67 درصد
(2 رای)
تاثیر علمی و اقتصادی بالایی خواهد داشت
0.83 درصد
(1 رای)
همین میمونه که هست
6.67 درصد
(8 رای)
شرکت کنندگان 120 نفر

بیشتر شرکت کنندگان نظرسنجیهای این وبلاگ خوانندگان جدی وبلاگند که نوعا دانشجویان علاقه مند و فعال زبانشناسی هستند. جامعه آماری این نظرسنجی آنقدری هست که نمایانگر دید اکثر دانشجویان این رشته باشد. اگر هم چنین نباشد، آنقدر درصد گزینه‌های با دید منفی بالاست که نتیجه نظرسنجی به سادگی قابل انکار نیست.


لیست مجلات آی اس آی در زبان و زبان شناسی مورد تایید دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران را میتوانید از اینجا دانلود کنید.


طبق یک فرضیه جدید ظاهرا یکی دیگر از مزایای فراگیری زبان خارجی اخلاق مدارتر شدن است.

( پس بگو چرا همیشه وقتی خارجکی حرف میزنیم باکلاستر ، موجه تر و  شیک تر جلوه میکنیم !!! )

در وبسایت اکونومیست یادداشتی منتشر شده که به رابطه زبان خارجی و اخلاق و فرضیه فوق اشاره کرده است.

برای مطالعه این یادداشت اینجا را کلیک کنید.


تیم ترویج زبانشناسی

در اول بهمن 94 پس از 4 سال فعالیت مستمر وبلاگ زبانشناسان آینده، تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف کارآفرینی در این رشته و به واسطه تحرک این وبلاگ در فضای مجازی کشور تشکیل شد و فعالیت عملی خود را به فضای واقعی آورد تا سرانجام این وبلاگ به هدف خود رسیده باشد.
***************
کانال تلگرام https://telegram.me/linguists2b
صفحه فیسبوک https://www.facebook.com/linguists2b


نظرسنجی

  • تیم ترویج با همکاری یکی از موسسات آموزشی تهران در نظر دارد چند کارگاه تک‌درس و نیز مرور تست آزمون دکترای زبانشناسی، با ظرفیت محدود، برگزار کند. با توجه به سرفصل، از نظر شما داوطلب فرهیخته، مهمترین تک‌درس کنکور کدام است؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :