تبلیغات
تیم ترویج زبانشناسی - مطالب مهر 1393

 معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد گفت: سعی می‌کنیم تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی نیمسال دوم دانشگاه آزاد را هفته آینده اعلام کنیم. مجتبی علوی فاضل معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: در حال بررسی‌های کارشناسی هستیم و سعی می‌کنیم تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی نیمسال دوم دانشگاه آزاد را هفته آینده اعلام کنیم. وی افزود: البته اعلام تکمیل ظرفیت بستگی به ظرفیت‌های موجود دارد که باید بررسی شود و پس از بررسی‌ها می‌توانیم تکمیل ظرفیت را اعلام کنیم.

منبع


مهرماه جاری نظرسنجی که نه، یک امکان خوداظهاری برای خوانندگان وبلاگ فراهم شد که اهلیت جغرافیایی خود را به من معرفی کنند. اهمیت این موضوع برای من در داشتن یک دید کلی از خوانندگان وبلاگ بود. امیدوارم این دید کلی به من در برقراری تعامل بهتر با شما کمک  کند.

شاید برای شما هم نتایج این خوداظهاری جالب باشد :

تعداد شرکت کنندگان 60 نفر در 30 روز

شمال
15 درصد
(9 رای)
جنوب
13.33 درصد
(8 رای)
شمال شرق (خراسان)
10 درصد
(6 رای)
شرق
0 درصد
(0 رای)
شمال غرب (آذربایجان)
8.33 درصد
(5 رای)
غرب
23.33 درصد
(14 رای)
تهران و اقمارش
21.67 درصد
(13 رای)
سائر مناطق مرکزی ایران
5 درصد
(3 رای)
ایرانی نیستم
3.33 درصد
(2 رای)


Unicode Phonemic Typewriter

یکشنبه 27 مهر 1393 10:54
طبقه بندی:آواشناسی، منابع آنلاین، واج‌شناسی، 


مهجوریت زبانشناسی و وظیفه‌ی ما

شنبه 26 مهر 1393 22:19
طبقه بندی:عمومی، 

امروز رفتم شهر کتاب کرج

کتابهای روانشناسی که اکثرا هم کتابهای همه فهم هستند به تنهایی به اندازه ی کتابهای چند رشته بودن. شاید بی اغراق دو هزار جلد.

کتابهای زبانشناسیش ولی از تعداد کتابهای من تو خونه کمتر بود!!!! دو طبقه. تازه نصفشم راجع به زبان فارسی بود و آزفا.

بعد هی بگید چرا مردم نمیفهمن زبانشناسی چیه.

 از ماست که بر ماست. مقصر خودمونیم که فکر میکنیم فقط فنی و تخصصی نوشتن هنره ...


اسم اینا چیه ؟

ایییییشششش ( خانوما بیشتر میگن)

اوهوع ( آقایون بیشتر میگن)

آها، هااااا ، وا ، و ...

کلمه هستن؟ نیستن؟

توجه داشته باشید که  جنسشون با کلماتی مثل : خب، بله، باشه، میدونی چیه و ... فرق داره به نظرم. نشانگر گفتمانی نیستند. شایدم باشن. نمیدونم.

دستور سنتی به اینا میگه : اصوات   . خب زحمات دستورنویسهای سنتی قابل تقدیره، ولی خیلی واضحه که اینا متشکل از صوت هستند! شاید خواستن بگن اینا جنبه ی حیوانی صداهای تولیدی از حلقوم بشر هستن و جزء زبان نیستند. البته بنده های خدا کلا منظور خاصی از اصطلاحاتشون نداشتن و زیاد مثل ماها در بند و قید این حرفا نبودن. سنتی بودن دیگه. دلشون پاک بوده. یاد کشک و دوغ افتادم یهو .

کلا میخوام بدونم این موارد جزء زبان هستند یا نه. البته این رو مطمئنم که زبان ویژه هستند. هر زبانی از اینا داره و خاص خود همون زبان هستند ظاهرا. هر چند شباهتهایی هم دارند. یعنی دقیقا مثل مقولات زبانی هم جهانیهایی دارن و هم پارامترهایی.


متاسفانه بین جامعه دانشگاهی و روشنفکری کشور بررسی مسائل نژادی و قومی یک تابو محسوب میشود. علت اینکه چرا تابو هستند در ایران را نمیخواهم باز کنم. اما میتوانم لزوم انجام پژوهشهای قومی و نژادی مرتبط با رشته خودم را مطرح کنم. به طور خلاصه فقط دو مثال کوتاه میزنم.

زبان و مسائل نژادی
زبانشناسی پیش و بیش از اینکه یک رشته ی علوم انسانی باشد یکی از علوم طبیعی محسوب میشود. بررسی روند مهاجرتهای تاریخی بشر که در علوم تکامل و باستان شناسی حائز اهمیت است یکی از کلیدهای خود را در دست زبانشناسان میبیند. بدون بررسیهای ژنتیکی گویشوران زبانهای مختلف نمیتوان بررسیهای زبانی را برای این منظور خاص آماده کرد. همچنین مسائل مرتبط با منشاء و تکامل زبان به نحوی با این قبیل پژوهشها مرتبط میشوند. البته زبانشناسان قرار نیست به دنبال ژنوم گروه خاصی باشند، بلکه آنها باید ارتباط بین گروههای نژادی و زبان آنها را شناسایی کنند.

زبان و مسائل قومی
بررسیهای جامعه شناسی زبان که در علوم اجتماعی مطرحند و همینطور بررسیهای زبانشناسی اجتماعی نظیر گویش شناسی اجتماعی و گویش شناسی جغرافیایی، بررسی مسائل زبانی و فرهنگ و مسائل قوم نگاری، همه به نحوی با مساله ی زبان درگیرند و از یافته های زبانشناسی استفاده میکنند.

کشورهای پیشرفته ی دنیا برای برنامه ریزی مسائل اجتماعی خود به تحقیقات فوق نیازمندند و از آنها استفاده میکنند. در حالیکه در کشور ما اصولا جامعه دانشگاهی اعتقادی به پژوهش در این مسائل ندارد و بلکه به بهانه های غیرمنطقی از انجام آنها سر باز میزند. همین میشود که مدتهاست بررسیهای تاریخ و فرهنگ خود را از روی دست خارجیان کپی میکنیم.

از ماست که بر ماست


مبتدای Hypernymic

پنجشنبه 24 مهر 1393 14:47
طبقه بندی:معنی‌شناسی، 

مادربزرگت چیکار کرد ؟    خانم بره کباب کرد.

چی به سر پسرت اومد ؟     پسر خورد زمین.


خانم و پسر در مثالهای فوق Hypernymic topic  محسوب میشوند. یعنی مبتدایی که از لحاظ معنایی شامل مبتدای جمله قبل است اما دقیقا همان مبتدا نیست. خانم شامل مادربزرگ هم میشود و پسرت  زیرمجموعه معنایی پسر است.

اگر در مورد Hypernymic topic بیشتر میدانید و یا معادل دقیق فارسی آن را سراغ دارید در اینجا بنویسید.


 • تعداد صفحات :5
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  
تیم ترویج زبانشناسی

در اول بهمن 94 پس از 4 سال فعالیت مستمر وبلاگ زبانشناسان آینده، تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف کارآفرینی در این رشته و به واسطه تحرک این وبلاگ در فضای مجازی کشور تشکیل شد و فعالیت عملی خود را به فضای واقعی آورد تا سرانجام این وبلاگ به هدف خود رسیده باشد.
***************
کانال تلگرام https://telegram.me/linguists2b
صفحه فیسبوک https://www.facebook.com/linguists2b


نظرسنجی

 • تیم ترویج با همکاری یکی از موسسات آموزشی تهران در نظر دارد چند کارگاه تک‌درس و نیز مرور تست آزمون دکترای زبانشناسی، با ظرفیت محدود، برگزار کند. با توجه به سرفصل، از نظر شما داوطلب فرهیخته، مهمترین تک‌درس کنکور کدام است؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :