تبلیغات
تیم ترویج زبانشناسی - مطالب دی 1394

به نقل از دونیت

" زمان کمپین تجهیز اولین کلینیک تخصصی اتیسم ایران روز چهارشنبه تموم شد. این کمپین تونست ۵ روز زودتر از موعد اتمامش مبلغ مورد نیاز رو جمع کنه؛ اما حامیان تا آخرین لحظه از کمک به این کار خیر فروگذار نکردن. درنهایت ۱۰ درصد اضافه تر از مبلغ مورد نظر با کمک ۱۴۲ نفر به حساب کمپین واریز شد که حتما در ارتقای کیفیت فضایی که قراره برای بیماران و خانواده هاشون ایجاد بشه موثر خواهد بود.
این کمپین از بین هنرمندان حامیانی داشت که نقش موثری در موفقیتش داشتن. از بین اونها میشه به خانم لاله صبوری (بازیگر)، زهرا عاملی (ترانه سرا) و امید صباغ نو (شاعر) اشاره کرد. علاوه بر اونها، صفحه “شگفتیهای تاریخ” در اینستاگرام و خوانندگان وبسایت یک پزشک که جزو حامیان اختصاصی این کمپین بودن."

کمپین فوق با پیگیری سرکار خانم صفا عابدی از انجمن اوتیسم ایران و دانشجوی دکترای زبانشناسی دانشگاه علوم تحقیقات تهران به نتیجه رسید. امیدواریم با حضور ایشان در کمپین ساخت وبسایت جامع زبانشناسی کشور، بتوانیم از تجربه ایشان استفاده کنیم.

شایان ذکر است که کمپین وبسایت جامع زبانشناسی کشور، با حمایت دونیت به زودی وارد فاز جدید خود خواهد شد و به یاری حق با مشارکت جامعه زبانشناسی به نتیجه مطلوب و موردنظر خواهد رسید.


بسیاری از واژه های متدوال در فارسی امروز، شاید به سبب روال وامگیری از مدرنیته غربی، اروپایی به نظر برسند. از طرفی بسیاری واژگان اروپایی هستند که فارسی به نظر میرسند.

بیمه از واژگانی بود که تصور میکردم از زبانهای اروپایی وارد فارسی شده است. ولی زمانی که وارد فاز مطالعه بیمه شدم متوجه شدم که این واژه ریشه سنسکریت دارد و علاوه بر آن تکواژ "بیم" آن در فارسی نیز هست. بیمه در واقع چیزی است که بیم و هراس را دور میکند و آرامش و آسایش را به همراه خود دارد. این مفهوم نخستین بار در فرهنگ هند باستان جا افتاد و اولین بیمه نامه ها در آن فرهنگ نوشته شد. در دوران مدرنیته اولین بیمه نامه ها در ایران در اواخر عصر قاجار نگارش شد. در مورد اینکه دقیقا چه زمان و توسط چه کسی واژه بیمه در فارسی استفاده شد اطلاعی ندارم ولی احتمال میدهم که این کار توسط فرهنگستان اول صورت گرفته باشد.

از واژگانی که اروپایی هستند ولی تصور میشود فارسی هستند، آمپول و  آسانسور را میتوان نام برد. از آنجایی که واژگان زبانهای هندواروپایی ریشه مشترک دارند، تا جایی که واژگان دخیل از این زبانها به فارسی، از لحاظ آوایی و یا موارد دیگر، ناهمخوان با پیکره واژگان فارسی نباشد، میتوان از آنها استفاده کرد. در این زمینه تفاوتی بین واژگان هندی شرقی و اروپایی غربی نیست. بنابراین حساسیت افراطی در مورد واژه‌گان انگلیسی و فرانسوی و روسی، که شمار آنها در فارسی کم نیست، در بسیاری موارد موضوعیت کاربردی ندارد و صرفا در تئوری مطرح است و گاها ناشی از تعصب افراطی زبانی است.


این مصاحبه در مورد مسائل سیاسی روز ایران است و شامگاه 27 دی 94 ساعت 21 تا 21 و 30 در برنامه جیوگی شبکه ی دوی سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد.
دوستانی که نمیتونند ویدئو رو اینجا باز کنند به این لینک مراجعه بفرمایند.


نظرسنجی با موضوع باکیفیت‌ترین موسسه زبان در سطح کشور  و عنوان و گزینه های زیر حدودا به مدت دو ماه در وبلاگ قرار داده شد که نتایج آن ازین قرارند:

باکیفیت‌ترین موسسه زبان در سطح کشور از نظر شما

1 (2%)زبانسرا
2 (4%)زبانکده ملی ایران
19 (38%)سفیر
5 (10%)شکوه
4 (8%)علوم و فنون کیش
17 (34%)کانون زبان ایران
2 (4%)کیش ایر

تعداد شرکت کنندگان : 50


به این ترتیب موسسات سفیر و کانون زبان ایران به عنوان باکیفیت ترین موسسات زبان در سطح کشور از طرف خوانندگان وبلاگ زبانشناسان آینده انتخاب شدند. البته انتظار میرفت تعداد بیشتری در این نظرسنجی شرکت کنند، ولی درصدهای بالای این دو موسسه گویای این مطلب است که هر دوی آنها در آموزش زبان کشور اعتبار و جایگاه خوبی دارند.


در اینجا میتوانید آن را آنلاین گوش کنید و  یا دانلود کنید.در خبری که از سوی خبرگزاری مهر اعلام شده بود قرار بود شنبه ایشون مهمان برنامه باشن. ولی اونطوری که مجری برنامه امشب اعلام کرد قراره فرداشب ایشون در برنامه جیوگی باشن

چامسکی علاوه بر زبانشناسی، در زمینه های دیگر بعنوان یک فعال اجتماعی شناخته میشود. گفتگوی تصویری فرداشب  ساعت 21 وی با شبکه دو در برنامه جیوگی میتواند برای اهالی زبانشناسی جالب باشد.


کارگردان و مجری برنامه «جیوگی» با دعوت مکتوب و مجازی از چامسکی نظریه پرداز آمریکایی با او به عنوان آخرین مهمان این برنامه که از شبکه دو سیما پخش می شود، گفتگو می کند.

میلاد دخانچی کارگردان و مجری برنامه «جیوگی» درباره آخرین قسمت از این برنامه و علت دعوت از چامسکی زبان شناس و نظریه پرداز به خبرنگار مهر گفت: دلیل این گفتگو نگاه کلی چامسکی در زمینه اقتصاد و موضوع برنامه این هفته «جیوگی» است که به دولت نفتی- دولت مردمی می پردازد.

وی ادامه داد: برای اولین بار است که نوام چامکسی دعوت یک برنامه ساز تلویوزیون ایران را برای شرکت در یک گفتگوی ۳۰ دقیقه ای قبول کرده است. چامسکی علت قبول دعوت شبکه دو سیما را ضد استعمار بودن برنامه «جیوگی» و طرح مواضع ادوارد سعید و فرانتس فانون و تلاش صادقانه این برنامه برای ایجاد گفتگو بین اقشار مختلف مردم ایران عنوان کرده است.

به گفته دخانچی، در این گفتگو چامکسی علاوه بر مسایل مربوط به موضوع برنامه درباره سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه، ماجراجویی های عربستان در منطقه و مذاکرات هسته ای اظهار نظر کرده است.

مجری «جیوگی» با اشاره به ارجاعاتی از کتاب «نفحات نفت» رضا امیرخانی در طی گفتگو با چامسکی توضیح داد: رضا امیرخانی اولین مهمان «جیوگی» بود و کتاب او درباره نفت مدخلی شد برای ورود ما به بحث دولت نفتی و  ترسیم جامعه ای که در آن سیالیت و خلاقیت و تغییر وضع موجود با رویکرد انقلاب اسلامی مدنظر است. البته آنارشیست بودن چامسکی و بحث وی با امیرخانی نیز به جذابیت مواجه کردن این دو نفر کمک کرده است.

وی در پایان درباره ایده این برنامه که شنبه ۲۶ دی آخرین قسمت آن روی آنتن می رود، یادآور شد: ایده این برنامه تلویزیونی از تز دکتری من با موضوع فرهنگ عمومی استنتاج شده است.

«جیوگی» تاکنون طیف های مختلف فکری و فرهنگی را به عنوان مهمان به برنامه دعوت کرده و به گفتگو درباره مسایل مختلف فرهنگی پرداخته است.

میلاد دخانچی پیش از این ساخت برنامه تلویزیونی «دلینک»، «گره» و ۵ مستند بلند را بر عهده داشته است.

منبع : خبرگزاری مهردر این ویدئو که 16 سال پیش در شبکه چهار تلویزیون ایران پخش شده است، با حضور آقایان دکتر لاچینی و استاد میرعمادی به بررسی تفاوت نحو و دستور پرداخته میشود.

[http://www.aparat.com/v/iouzN]


 • تعداد صفحات :6
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  
 • 6  
تیم ترویج زبانشناسی

در اول بهمن 94 پس از 4 سال فعالیت مستمر وبلاگ زبانشناسان آینده، تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف کارآفرینی در این رشته و به واسطه تحرک این وبلاگ در فضای مجازی کشور تشکیل شد و فعالیت عملی خود را به فضای واقعی آورد تا سرانجام این وبلاگ به هدف خود رسیده باشد.
***************
کانال تلگرام https://telegram.me/linguists2b
صفحه فیسبوک https://www.facebook.com/linguists2b


نظرسنجی

 • تیم ترویج با همکاری یکی از موسسات آموزشی تهران در نظر دارد چند کارگاه تک‌درس و نیز مرور تست آزمون دکترای زبانشناسی، با ظرفیت محدود، برگزار کند. با توجه به سرفصل، از نظر شما داوطلب فرهیخته، مهمترین تک‌درس کنکور کدام است؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :