تبلیغات
تیم ترویج زبانشناسی - مطالب دی 1394

به نقل از دونیت

" زمان کمپین تجهیز اولین کلینیک تخصصی اتیسم ایران روز چهارشنبه تموم شد. این کمپین تونست ۵ روز زودتر از موعد اتمامش مبلغ مورد نیاز رو جمع کنه؛ اما حامیان تا آخرین لحظه از کمک به این کار خیر فروگذار نکردن. درنهایت ۱۰ درصد اضافه تر از مبلغ مورد نظر با کمک ۱۴۲ نفر به حساب کمپین واریز شد که حتما در ارتقای کیفیت فضایی که قراره برای بیماران و خانواده هاشون ایجاد بشه موثر خواهد بود.
این کمپین از بین هنرمندان حامیانی داشت که نقش موثری در موفقیتش داشتن. از بین اونها میشه به خانم لاله صبوری (بازیگر)، زهرا عاملی (ترانه سرا) و امید صباغ نو (شاعر) اشاره کرد. علاوه بر اونها، صفحه “شگفتیهای تاریخ” در اینستاگرام و خوانندگان وبسایت یک پزشک که جزو حامیان اختصاصی این کمپین بودن."

کمپین فوق با پیگیری سرکار خانم صفا عابدی از انجمن اوتیسم ایران و دانشجوی دکترای زبانشناسی دانشگاه علوم تحقیقات تهران به نتیجه رسید. امیدواریم با حضور ایشان در کمپین ساخت وبسایت جامع زبانشناسی کشور، بتوانیم از تجربه ایشان استفاده کنیم.

شایان ذکر است که کمپین وبسایت جامع زبانشناسی کشور، با حمایت دونیت به زودی وارد فاز جدید خود خواهد شد و به یاری حق با مشارکت جامعه زبانشناسی به نتیجه مطلوب و موردنظر خواهد رسید.


بسیاری از واژه های متدوال در فارسی امروز، شاید به سبب روال وامگیری از مدرنیته غربی، اروپایی به نظر برسند. از طرفی بسیاری واژگان اروپایی هستند که فارسی به نظر میرسند.

بیمه از واژگانی بود که تصور میکردم از زبانهای اروپایی وارد فارسی شده است. ولی زمانی که وارد فاز مطالعه بیمه شدم متوجه شدم که این واژه ریشه سنسکریت دارد و علاوه بر آن تکواژ "بیم" آن در فارسی نیز هست. بیمه در واقع چیزی است که بیم و هراس را دور میکند و آرامش و آسایش را به همراه خود دارد. این مفهوم نخستین بار در فرهنگ هند باستان جا افتاد و اولین بیمه نامه ها در آن فرهنگ نوشته شد. در دوران مدرنیته اولین بیمه نامه ها در ایران در اواخر عصر قاجار نگارش شد. در مورد اینکه دقیقا چه زمان و توسط چه کسی واژه بیمه در فارسی استفاده شد اطلاعی ندارم ولی احتمال میدهم که این کار توسط فرهنگستان اول صورت گرفته باشد.

از واژگانی که اروپایی هستند ولی تصور میشود فارسی هستند، آمپول و  آسانسور را میتوان نام برد. از آنجایی که واژگان زبانهای هندواروپایی ریشه مشترک دارند، تا جایی که واژگان دخیل از این زبانها به فارسی، از لحاظ آوایی و یا موارد دیگر، ناهمخوان با پیکره واژگان فارسی نباشد، میتوان از آنها استفاده کرد. در این زمینه تفاوتی بین واژگان هندی شرقی و اروپایی غربی نیست. بنابراین حساسیت افراطی در مورد واژه‌گان انگلیسی و فرانسوی و روسی، که شمار آنها در فارسی کم نیست، در بسیاری موارد موضوعیت کاربردی ندارد و صرفا در تئوری مطرح است و گاها ناشی از تعصب افراطی زبانی است.


این مصاحبه در مورد مسائل سیاسی روز ایران است و شامگاه 27 دی 94 ساعت 21 تا 21 و 30 در برنامه جیوگی شبکه ی دوی سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد.
دوستانی که نمیتونند ویدئو رو اینجا باز کنند به این لینک مراجعه بفرمایند.


نظرسنجی با موضوع باکیفیت‌ترین موسسه زبان در سطح کشور  و عنوان و گزینه های زیر حدودا به مدت دو ماه در وبلاگ قرار داده شد که نتایج آن ازین قرارند:

باکیفیت‌ترین موسسه زبان در سطح کشور از نظر شما

1 (2%)زبانسرا
2 (4%)زبانکده ملی ایران
19 (38%)سفیر
5 (10%)شکوه
4 (8%)علوم و فنون کیش
17 (34%)کانون زبان ایران
2 (4%)کیش ایر

تعداد شرکت کنندگان : 50


به این ترتیب موسسات سفیر و کانون زبان ایران به عنوان باکیفیت ترین موسسات زبان در سطح کشور از طرف خوانندگان وبلاگ زبانشناسان آینده انتخاب شدند. البته انتظار میرفت تعداد بیشتری در این نظرسنجی شرکت کنند، ولی درصدهای بالای این دو موسسه گویای این مطلب است که هر دوی آنها در آموزش زبان کشور اعتبار و جایگاه خوبی دارند.


در اینجا میتوانید آن را آنلاین گوش کنید و  یا دانلود کنید.در خبری که از سوی خبرگزاری مهر اعلام شده بود قرار بود شنبه ایشون مهمان برنامه باشن. ولی اونطوری که مجری برنامه امشب اعلام کرد قراره فرداشب ایشون در برنامه جیوگی باشن

چامسکی علاوه بر زبانشناسی، در زمینه های دیگر بعنوان یک فعال اجتماعی شناخته میشود. گفتگوی تصویری فرداشب  ساعت 21 وی با شبکه دو در برنامه جیوگی میتواند برای اهالی زبانشناسی جالب باشد.


کارگردان و مجری برنامه «جیوگی» با دعوت مکتوب و مجازی از چامسکی نظریه پرداز آمریکایی با او به عنوان آخرین مهمان این برنامه که از شبکه دو سیما پخش می شود، گفتگو می کند.

میلاد دخانچی کارگردان و مجری برنامه «جیوگی» درباره آخرین قسمت از این برنامه و علت دعوت از چامسکی زبان شناس و نظریه پرداز به خبرنگار مهر گفت: دلیل این گفتگو نگاه کلی چامسکی در زمینه اقتصاد و موضوع برنامه این هفته «جیوگی» است که به دولت نفتی- دولت مردمی می پردازد.

وی ادامه داد: برای اولین بار است که نوام چامکسی دعوت یک برنامه ساز تلویوزیون ایران را برای شرکت در یک گفتگوی ۳۰ دقیقه ای قبول کرده است. چامسکی علت قبول دعوت شبکه دو سیما را ضد استعمار بودن برنامه «جیوگی» و طرح مواضع ادوارد سعید و فرانتس فانون و تلاش صادقانه این برنامه برای ایجاد گفتگو بین اقشار مختلف مردم ایران عنوان کرده است.

به گفته دخانچی، در این گفتگو چامکسی علاوه بر مسایل مربوط به موضوع برنامه درباره سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه، ماجراجویی های عربستان در منطقه و مذاکرات هسته ای اظهار نظر کرده است.

مجری «جیوگی» با اشاره به ارجاعاتی از کتاب «نفحات نفت» رضا امیرخانی در طی گفتگو با چامسکی توضیح داد: رضا امیرخانی اولین مهمان «جیوگی» بود و کتاب او درباره نفت مدخلی شد برای ورود ما به بحث دولت نفتی و  ترسیم جامعه ای که در آن سیالیت و خلاقیت و تغییر وضع موجود با رویکرد انقلاب اسلامی مدنظر است. البته آنارشیست بودن چامسکی و بحث وی با امیرخانی نیز به جذابیت مواجه کردن این دو نفر کمک کرده است.

وی در پایان درباره ایده این برنامه که شنبه ۲۶ دی آخرین قسمت آن روی آنتن می رود، یادآور شد: ایده این برنامه تلویزیونی از تز دکتری من با موضوع فرهنگ عمومی استنتاج شده است.

«جیوگی» تاکنون طیف های مختلف فکری و فرهنگی را به عنوان مهمان به برنامه دعوت کرده و به گفتگو درباره مسایل مختلف فرهنگی پرداخته است.

میلاد دخانچی پیش از این ساخت برنامه تلویزیونی «دلینک»، «گره» و ۵ مستند بلند را بر عهده داشته است.

منبع : خبرگزاری مهردر این ویدئو که 16 سال پیش در شبکه چهار تلویزیون ایران پخش شده است، با حضور آقایان دکتر لاچینی و استاد میرعمادی به بررسی تفاوت نحو و دستور پرداخته میشود.

[http://www.aparat.com/v/iouzN]


گروه واژه‌گزینی فرهنگستان همکاری خود را با شبکۀ رادیویی جوان به‌صورت مستمر آغاز کرد. روزهای سه‌شنبۀ هر هفته، در برنامۀ چارسو، یکی از واژه‌های پیشنهادی یا مصوّب فرهنگستان در حوزۀ واژه‌های عمومی مطرح می‌شود. آقای محمود ظریف، پژوهشگر ارشد گروه واژه‌گزینی، در گفت‌وگوی مستقیم با برنامه به ارائۀ اطلاعات دربارۀ واژه‌ها و ریشه و نحوۀ ساخت آن‌ها می‌پردازد.
 برنامۀ چارسو، به تهیه‌کنندگی آقای مهدی شاهرضایی، شنبه تا چهارشنبۀ هر هفته از ساعت 15 تا 15:45 از شبکۀ رادیویی جوان (موج اف‌ام، ردیف 88 مگاهرتز) پخش می‌شود.

همچنین
پخش دومین برنامۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی از رادیو گفت‌وگو آغاز شد. برنامۀ «در کوچه‌باغ واژه‌ها» از شنبه تا چهارشنبۀ هر هفته، در فاصلۀ ساعت‌ 18:45 تا 19 پخش می‌شود و به معرفی واژه‌های مصوّب فرهنگستان در حوزۀ عمومی می‌پردازد. این برنامه در دیگر ساعات روز چندین بار تکرار می‌شود. کارشناس برنامه آقای مهدی قنواتی، پژوهشگر گروه واژه‌گزینی است. 
 دو برنامۀ «درست بنویسیم، درست بخوانیم» و «در کوچه‌باغ واژه‌ها» زیر نظر آقای حسن‌زاده، مدیر تولید و تأمین رادیو گفت‌وگو، تهیه می‌شود.رادیو گفت‌وگو را می‌توانید روی موج اف‌ام، ردیف 50. 103 مگاهرتز بشنوید.

منبع خبر: سایت فرهنگستان


زبانشناسی و مساله اشتغال

چهارشنبه 23 دی 1394 06:11
طبقه بندی:عمومی، 

اشتغال یک پدیده ی چندوجهی است که تنها وجه تحصیلات اکادمیک آن در تداول عوام برجسته میشود. متاسفانه در جامعه ی عوام زده ی ایران دانشگاهیان نیز بری از این تلقی نیستند. باور عامه بر این است که اگر شما کار دولتی مرتبط با مدرک تحصیلی خود و از طریق آگهی استخدامی رسمی که در آن نام رشته شما نیامده باشد داشته باشید، شغلتان کاذب محسوب میشود. حتی بعضا دیده شده پژوهشگران حوزه اشتغال چنین باورهایی را در تحقیقات خود اعمال میکنند. در این طرز تلقی، مهارتهای فردی، علاقه های شخصی، چه در خصوص علاقه به یک رشته خاص و چه علاقه به شغل، مورد توجه قرار نمیگیرند. بر مبنای چنین تلقیهایی، بازار کار برای فارغ التحصیلان زبانشناسی در ایران صفر در نظر گرفته میشود. بد نیست بدانیم پژوهشهایی از این دست، میزان بیکاران در رشته های حسابداری و حقوق را بیشتر از هر رشته دیگر علوم انسانی میدانند.  زمینه هایی که مشخصا بازار خوبی دارند. بنابراین نمیتوان چنین رویکرد تک بعدی به مساله اشتغال را شاخص  گرفت.

طبق یک تحقیق در دانشگاه جرج تئاون امریکا، زبانشناسی در میان 173 رشته رتبه نهم بیکاری را در امریکا دارد. نکته جالب در این است که در این پژوهش، رشته روانشناسی بالینی در صدر است با آمار 20 درصد فارغ التحصیلان بیکار، در حالیکه همین درصد برای زبانشناسی نصف این مقدار است. بنابراین علاوه بر دلائلی که در پاراگراف قبل گفته شد، دلائل بومی هر منطقه نیز وجود دارد. البته شرایط امریکا و ایران قابل مقایسه نیست، ولی دست کم میتوان نتیجه گرفت که اشتغال در یک رشته در همه جای دنیا یکسان نیست و با برنامه ریزی صحیح برای هر رشته ای میتوان راه اشتغال برای آن را باز کرد. این همان گلوگاه اشتغال زبانشناسان در کشور است. برای آن به هیچ وجه برنامه ای تدوین نشده است و حتی در نقشه جامع علمی کشور، همانطور که قبلا در یک مطلب گفته شد در این وبلاگ، نام و نشانی از این رشته ی مادر دیده نمیشود.

مساله سوم مساله ی کلی بیکاری جوانان در کشور است که معضل کلان ملی است. درباره آن بسیار گفته شده و همه ما کم و بیش در مورد آن میدانیم. زبانشناسی هم مثل اکثر رشته ها به این مشکل مبتلاست. بنابراین تمام مشکل خود رشته نمیتواند باشد. بلکه شرایط اقتصادی کشور نیز به این مساله دامن میزند. این درد مشترک همه رشته هاست.

مورد دیگر جنبه اکادمیک مساله است. مساله ی انسان و انسان بودن چیزی فراتر از اینهاست. به قول یکی از اساتید عزیزمان این رشته از شریفترین رشته هاست چون ماحصل آن به بررسی ماهیت ذهن انسان کمک میکند. از نظر علمی، فرهنگی، سطح شعور اجتماعی و مواردی از این دست، رشته زبانشناسی از رشته هاییست که میتواند سکوی پرتاب رشد افراد باشد. همان طور که تمام مساله ی اشتغال، تحصیلات نیست، تمام مساله ی انسان نیز شغل نیست. خوب یا بد، دیر یا زود، بالاخره روزی هر فرد تامین میشود. البته چه بهتر که از تخصص و رشته خودش روزیش را تامین کند. ولی اگر چنین نشد نباید آن رشته را تخطئه کرد و همه چیز را به پای آن رشته نوشت. بسیارند افرادی که به منظور درک بهتر ماهیت ذهن و ماهیت فرهنگ وارد این رشته میشوند و نه صرفا مادیات.

مساله ی اساسی دیگر به خود ما برمیگردد و آن همان اراده و خواستن است. تا زمانی که شما نخواهید از علم خود و مدرک خود استفاده کنید و تلاشی در این راستا نکنید، حق ندارید در این زمینه شکایت کنید. بسیاری فقط برای مدرک گرفتن به این رشته وارد میشوند و ماحصل آن تنها سیاه نمایی بیشتر آمار اشتغال این رشته است. دسته دیگر تنها رویای شغل خوب را دارند و برای آن تلاش نمیکنند. دوره های آموزشی مرتبط را نمیگذرانند، علم و هنر خود را بیشتر نمیکنند، روابط عمومی خوبی ندارند. و از آن بدتر، اعتماد به نفسی در خود نمیبینند. هر دو دسته تنها راه را شکایت کردن میبینند و به تجربه ثابت شده که نتیجه ای در پی ندارد.

مورد آخر اینکه، راه اشتغال و کسب درآمد با راه تحصیل علم جداست. به گواهی تاریخ جداست. بیل گیتس و بیل گیستهای وطنی مانند احد عظیم زاده، نمونه بارز این مساله هستند.  در یک پژوهش مشخص شده است که میزان تخصص ارتباطی با میزان تولید ثروت افراد ندارد. برای کسب درآمد تنها دانستن چهار فرمول حسابداری مهندسی یا فنون هنری رایانه ای و یا پزشکی کافی نیست. روابط عمومی و داشتن هوش مالی از شاخصترین فاکتورهای به دست آمده در این پژوهش هستند. یک جوان دیپلمه پس از سربازی در سن 21 سالگی میتواند وارد بازار کار شود و با کارآموزی رایگان و بسته به استعداد و پشتکار خود، ظرف یک یا چند سال، حرفه ای بیاموزد که تا آخر عمر از محل آن ارتزاق کند، بدون اینکه نیاز به دانشگاه و درس داشته باشد.

به مساله اشتغال چندوجهی نگاه کنیم. در اشتغال تحصیلات مرتبط تنها یکی از فاکتورهاست. به سهم خود برای ایجاد کردن زمینه های اشتغال برای رشته خود تلاش کنیم. فراموش نکنیم که این مشکل را اکثر جوانان دارند. حتی آنها که شاغلند نیز در این شرایط بد اقتصادی از شغلشان راضی نیستند. پس ما تنها نیستیم و این مساله مساله ای نیست که کسی درک نکند. همه چیز را در اشتغال و پول نبینیم و از رشته خود و قدرتی که به ما میدهد لذت ببریم. برای پیدا کردن شغل مرتبط رشد شغلی خود را به مدرکمان خلاصه نکنیم و به دنبال مهارتهای فنی و فردی بیشتر باشیم و مهمتر از همه اراده و اعتماد به نفس داشته باشیم. مدرک ارشد خود را با سواد و ثروت بقال سرکوچه مقایسه نکنیم. و فراموش نکنیم که نابرده رنج گنج میسر نمیشود.

عالم بی عمل را چه خوب سعدی سخن به زنبور بی عسل تشبیه کرد. زنبوری که تنها نیش دارد و نوش و بهره هیچ. درد رشته ی ما عالمان بی عملی هستند که با تفاخر به مردم نیش میزنند و برای خدمت به خلق الله عملی انجام نمیدهند که عسلی داشته باشد.


امکان جدیدی که در باشگاه وبلاگنویسان میهن بلاگ ارائه شده است، آمار تفکیکی پستهاست. بر همین اساس تصمیم دارم از این به بعد 3 پست پربازدید هر ماه را معرفی کنم تا هم از میزان بازخورد مطالب آگاه شوید و هم اینکه با پستهای پربازدید وبلاگ آشنا بشوید.

سه پست پربازدید 22 آذر تا 22 دی ازین قرارند :

1. درباره کمپین حمایتی ساخت نخستین وبسایت جامع زبانشناسی کشور

2. حکم شرعی پایان‌نامه‌نویسی

3.  خلاصه چند کتاب و چند جزوء برای بچه های ارشد


 • تعداد صفحات :5
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  
تیم ترویج زبانشناسی

در اول بهمن 94 پس از 4 سال فعالیت مستمر وبلاگ زبانشناسان آینده، تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف کارآفرینی در این رشته و به واسطه تحرک این وبلاگ در فضای مجازی کشور تشکیل شد و فعالیت عملی خود را به فضای واقعی آورد تا سرانجام این وبلاگ به هدف خود رسیده باشد.
***************
کانال تلگرام https://telegram.me/linguists2b
صفحه فیسبوک https://www.facebook.com/linguists2b


آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :