تبلیغات
تیم ترویج زبانشناسی - مطالب مرداد 1394

نتایج کنکور 94 دکترا  در رشته های مختلف نشان داد که 70 درصد تاثیر مصاحبه در این آزمون شوخی نیست . بسیاری از افرادی که رتبه ی دو رقمی در مرحله تستی کسب کرده بودند در مرحله مصاحبه رد شده اند و رتبه های 100+ از آنها پیشی گرفته اند.

از دوستان داوطلب رشته زبانشناسی همگانی که در این مرحله موفق شده اند تقاضا میکنم کلیدهای موفقیت در مصاحبه را برای داوطلبان سالهای آتی به یادگار بنویسیند...


ارسال مقالات

سه شنبه 20 مرداد 1394 17:58
طبقه بندی:عمومی، 

یکی از خواننده های وبلاگ گفتن که :

" سلام میتونید چند تا مجله علمی پژوهشی به ممعرفی کنید برای چاپ مقاله. اگر در مورد چگونگی و شیوه ارسال مقاله هم راهنمایی بفرمایید ممنون میشم"


تو همین وبلاگ یادمه یکی از پستهای وبلاگ رو به نشریات زبانشناسی اختصاص دادم. اینجاست

در مورد شیوه ارسال مقاله : هر نشریه شیوه نامه خاص خودش رو داره. کتاب 25 اصل مقاله نویسی دکتر رضازاده رو که انتشارات کتابخانه فرهنگ چاپ رو کرده رو اگه گیر آوردید حتما بخونید. نکات زیادی در مورد مقاله نویسی داره.


چرا زبانشناسهای ایرانی بیکارند؟

جمعه 16 مرداد 1394 14:32
طبقه بندی:عمومی، 

چون این رشته ذاتا پژوهش محوره و پژوهش در  ایران یعنی کشک
چون فارغ‌التحصیلهای این رشته حقشون رو از مسئولین مطالبه نمیکنند
چون درس خونده های این رشته همشون لیسانس غیرمرتبط دارن و برمیگردن با لیسانسشون کار میکنن و قید کار پیدا کردن با ارشد و دکترا رو میزنن
چون ظرفیت کارآفرینی حتی در بهترین رشته های فنی هم محدوده چه برسه به یه رشته انسانی اونم از نوع پژوهشیش
چون استادهای این رشته به دانشجو به چشم مقاله و پایان نامه نگاه میکنن
چون بزرگترهای این رشته تعهدی به آینده این رشته ندارن و فقط جیب خودشون رو میبینن

چون ...

بقیه اشو شما بگیدگروه مقاله خوانی دانشجویی دانشگاه تهران

چهارشنبه 14 مرداد 1394 21:47
طبقه بندی:عمومی، 

متن آقای نصری از انجمن علمی زبانشناسی دانشگاه تهران :


قراره از هفته اول مهرماه، تا اواخر آذر در دانشگاه ما (دانشگاه تهران)  سه تا گروه همخوانی مقاله تشکیل بشه، به نام اتاق نحو، اتاق نحو پیشرفته و اتاق واجشناسی

این اتاقها هر کدوم هفته ای یکبار جلسه دارن و در هر دو یا سه جلسه، یک مقاله بروز و متناسب با سطح دانشجویان گروه خوانده و نقد میشه (4 تا 5 مقاله در طول ترم). از اونجایی که تجربه چنین گروهی در دانشکده ما بسیار موفق و مفید بوده، میخواستم اجازه بگیرم و از طریق وبلاگ شما از همه دانشجویان ارشد و دکتری زبانشناسی دعوت کنم تا در صورت تمایل مهمان ما در این جلسات باشند. شرکت در جلسات کاملا رایگانه و سطح مقالات به گونه ای هست که دوستان علاقه مند به این حوزه بدون نیاز به پیش زمینه خیلی خاصی میتونن ازش بهره ببرن تنها شرط حضور در جلسات هم علاقه مندی و حضور فعال هست.

دوستانی هم که بین شرکت در اتاق نحو پیشرفته یا مقدماتی شک داشته باشن در صورت تماس با بنده راهنمایی لازم رو دریافت خواهند کرد. همین طور هر سوال دیگه ای داشتند دوستان با بنده تماس بگیرند. مشتاقانه منتظر هستم.

abbasnasri27@gmail.com


 " سلام.اگه ممکنه در مورد رشته آزفا و شرایط کاریش در خارج از ایران توضیح بدید.ممنون"


این کامنت یکی از خوانندگان وبلاگ هست. متاسفانه بنده در این زمینه اطلاعی ندارم. ولی میدونم که خیلی از خوانندگان این وبلاگ از این رشته هستند و میتونند به علاقمندان به این رشته راهنمایی برسونند.

پس اگر میدونید دریغ نکنید ...


با هدف توسعه‌ی همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی در حوزه‌ی آموزش زبان فارسی و به منظور ارتقای جایگاه زبان و ادب فارسی تفاهم نامه‌ی همکاری میان بنیاد سعدی و کانون زبان ایران منعقد گردید.

به گزارش روابط عمومی کانون زبان ایران، دامنه‌ی همکاری های مشترک در این تفاهم نامه در حوزه های طراحی و اجرای طرح های پژوهشی، برنامه ریزی و تهیه و تدوین منابع آموزشی و کمک آموزشی، تهیه و تدوین محتوای الکترونیکی و ارائه‌ی آموزش های مجازی، طراحی آزمون های زبان فارسی و برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان تعریف شد.

گفتنی است، در این جلسه دکتر رضا صحرایی، معاون آموزش و پژوهش و امیر احمدی، رییس اداره امور فارسی آموزان از سوی بنیاد سعدی و دکتر سید محمدرضا هاشمی، رییس کانون زبان ایران، دکتر محمدرضا سهرابی، معاون آموزشی و توسعه ی منابع انسانی، رضا لیاقی، معاون اداری - مالی و دکتر زهرا عباسی، مدیر آموزش زبان های غیر انگلیسی از سوی کانون زبان ایران حضور داشتند.

منبع


همونطور که میدونید دیروز پس از چند سال آزمون مترجمی رسمی برگزار شد. از اونجایی که این آزمون دیر به دیر برگزار میشه و روال مشخصی نداره پیش بینی نوع و سطح سوالات سخته. همینطور مرحله بعدیش یعنی مصاحبه هم مشخص نیست چطوری باشه.

همونطور که چند روز قبل از آزمون اعلام شد، 100 سوال تستی داشت که شامل دانش زبانی بود. من زبان انگلیسی رو امتحان دادم. احتمالا در همه زبانها همین طور بوده که از سه بخش گرامر وازگان و درک مطلب سوال اومده. به ترتیب 30 40 و 30 سوال از هر بخش. سوالات بخش گرامر برای من خوب بود. ولی واژگانش به نسبت سخت بود. اینم بگم که از اولین سوال تا آخرین سوال خط به خط پر بود از لغات و اصطلاحات حقوقی. با این حساب بخش سوم یعنی درک مطلب یه مقدار سخت تر هم میشد. برای این بخش وقت کم آوردم.
قسمت دوم آزمون در زبان انگلیسی، که احتمالا برای بقیه زبانها هم همینطور بوده، شامل 13 پاراگراف بود. هشت تای اول فارسی بودن که باید به انگلیسی ترجمه میشدن و 5 تای آخر انگلیسی بودن که به فارسی باید برگردونده میشدن. تمام این پاراگرافها متون حقوقی شامل قراردادها و متن قوانین جاری کشور بودن. برعکس در این بخش وقت زیاد آوردم ولی خب پاسخنامه قسمت اول رو گرفته بودن . البته در این قسمت استفاده از دیکشنری مجاز بود. در کل به نظرم بهترین دیکشنری با توجه به اینکه فقط از یک دیکشنری میشد استفاده کرد دیکشنریهای فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی حقوقی بود. یعنی یه دوسویه اش کفایت میکرد.

سطح آزمون از دید دانش حقوقی در حد لیسانس حقوق بود. به نظرم یه دانشجوی خوب کارشناسی حقوق هم میتونست از پس اصطلاحات بربیاد. البته به شرطی که معادلهای انگلیسیشون رو هم میدونست. از دید دانش زبانی در زبان انگلیسی در حد آیلتس 6 تا 7 بود و اونقدرها هم مشکل نبود. سختی کار این بود که هر دوی این اطلاعات یعنی تسلط به حقوق و تسلط به زبان رو می بایست داوطلب داشته باشه.

در هر صورت این آزمون به هر کیفیتی که بود برگزار شد. از دوستانی که در این آزمون شرکت کردند میخوام که نظرشون رو در مورد آزمون بگن. همینطور اگر کسی از دوستان در مورد مراحل دیگه از جمله مصاحبه خبری چیزی داره اطلاع بده ممنون میشیم.


 • تعداد صفحات :2
 • 1  
 • 2  
تیم ترویج زبانشناسی

در اول بهمن 94 پس از 4 سال فعالیت مستمر وبلاگ زبانشناسان آینده، تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف کارآفرینی در این رشته و به واسطه تحرک این وبلاگ در فضای مجازی کشور تشکیل شد و فعالیت عملی خود را به فضای واقعی آورد تا سرانجام این وبلاگ به هدف خود رسیده باشد.
***************
کانال تلگرام https://telegram.me/linguists2b
صفحه فیسبوک https://www.facebook.com/linguists2b


نظرسنجی

 • تیم ترویج با همکاری یکی از موسسات آموزشی تهران در نظر دارد چند کارگاه تک‌درس و نیز مرور تست آزمون دکترای زبانشناسی، با ظرفیت محدود، برگزار کند. با توجه به سرفصل، از نظر شما داوطلب فرهیخته، مهمترین تک‌درس کنکور کدام است؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :