تبلیغات
تیم ترویج زبانشناسی - مطالب شهریور 1394

دو جزوء برای دستور زایشی

یکشنبه 29 شهریور 1394 16:09
طبقه بندی:نحو، 

ترم جدید داره شروع میشه. دو تا جزوء دارم گفتم شاید به درد دانشجوهایی که دستور گشتاری یا نحو دارن و کنکوریها بخوره به اشتراک بذارم.

دوستان توجه کنند که ممکنه فایل جزوء دبیرمقدم کامل نباشه. امیدوارم ورژن جدیدی از جزوء این استاد به دستم برسه و عرضه کنم.

جزوء نحو دکتر دبیرمقدم

جزوء نحو دکتر گلفام


در ادامه ی پست اخیر وبلاگ که در مورد اصطلاحات گویش شناختی بود : بسیار پیش آمده که دانشجویان زبانشناسی ، زبانشناسی جغرافیایی را با گویش شناسی اشتباه بگیرند و با همین اشتباه ساده است که آن را بخشی از زبانشناسی اجتماعی قلمداد کنند. تفاوتهای ظریفی بین این سه شاخه ی علمی وجود دارد که لازم است به آن توجه شود. با این حال میتوان با کمی اغماض گویش شناسی را بخشی از زبانشناسی اجتماعی دانست. ولی زبانشناسی جغرافیایی حرفهایی دارد که دست کم در مقطع ارشد به آن پرداخته نمیشود. در اینجا توجه شما را به یک مقاله ی کلاسیک از مک دیوید و اوکین که تفاوت این حوزه ها را بررسی کرده است جلب میکنم : SOCIOLINGUISTICS AND LINGUISTIC GEOGRAPHY


عنوان فوق عنوان مقاله ای با همین نام از دکتر محمد دبیرمقدم است. چکیده این مقاله را در زیر مبینید. نکته اصلی این مقاله ی دقیق و ارزشمند، آسیب شناسی اصطلاحات گویش شناسی است که لازم است به آن توجه شود.
" مفاهیم زبان، گویش، لهجه و گونه از مفاهیم بسیار اساسی و پرکاربرد در زبان‌شناسی است. علاوه بر آن، با توجه به تنوع زبانی در ایران و اهمیت مطالعة زبانها و گویشهای مورد مخاطره و تهدید و گاه رو به زوال، توصیف آنها از اولویتهای مطالعات زبانی است. در اینجا نخستین پرسشی که پژوهشگر با آن روبه‌رو می‌شود تعریف مفاهیم پیش‌گفته است. این مقاله می‌کوشد با بررسی کاربرد این مفاهیم در آثار زبان‌شناسان ایرانی به تدقیق آنها کمک کند."

برای دانلود این مقاله اینجا را کلیک کنید


اون تقریبا منو خورد !!!

سه شنبه 17 شهریور 1394 22:14
طبقه بندی:برنامه‌ریزی زبانی، 

عناصر قرضی، چه معنایی باشن چه دستوری و چه واژگانی، خلاقیت زبان مقصد رو کم میکنن و باعث میشن که در درازمدت اهل زبان از لحاظ فکری دچار فقر تعبیر بشن. داشتم با برادرزاده هام ازین کارتونهای شبکه نمایش خانگی میدیدم. پر بود از ترکیبات نامانوس ترجمه ای. البته ترجمه های فیلمها و کارتونهای خود تلویزیون هم چندان بی عیب نیستند.
یه جمله اش از بعدازظهر داره ذهنمو آزار میده. طرف احتمال زیاد تو کارتون اومده گفته : It was almost eating me  بعد مترجم بی مسئولیت اومده نوشته : اون تقریبا منو خورد !!!  حالا اون "اون" اول جمله بماند که غلط رایجه بین مترجما. ولی من موندم این مترجم عزیز ترکیب " نزدیک بود " رو تو فارسی نشنیده که میاد مینویسه "تقریبا " . آخه مگه میشه یه هیولا تقریبا کسی رو بخوره ؟ خب یا میخوره یا نمیخوره یا نزدیکه که بخورتش. تقریبا خوردتش دیگه چه صیغه ایه ؟ هر چی فکر میکنم جور درنمیاد.میشنومت

سه شنبه 17 شهریور 1394 22:02
طبقه بندی:صرف، 

این کلمه‌ی " میشنومت " رو چند بار حین مکالمات تلفنی ، که خب قاعدتا طرف مکالمه رو نمیبینم، به کار بردم. امشب هم تکرار شد. شاید بر وزن " میفهمت " که مانوس تر هست این کلمه رو گفتم. ولی همین " میفهمت " هم چندان با شم زبانی فارسی مانوس نیست. چند مورد کلمه ی دیگه با همین ساختار صرفی ناخودآگاه ساختم که نامانوس هستن. نمیدونم فقط من هستم یا بقیه هم دارن استفاده میکنند. شاید این ساختار جدیده ! 


از زایایی تا شیوایی

یکشنبه 15 شهریور 1394 20:38
طبقه بندی:واج‌آرایی، واژه‌پردازی، 

بعضی واژگان ابداعی اهل فن به نظر میرسد برای تلفظ عامه مردم چندان شیوا نیستند. چند مثال میزنم. خیلی از کلماتی که پسوند یا پایانه ی " آنه " دارند هنوز برای مردم نامانوس هستند : همین پایانه، آن رایانه، دریافت پژوهانه، تعدیل سرانه و ... . البته بهتر است به طور آماری کار شود که این پسوند خاص موفق بوده یا نه. در هر صورت بحث من روی پسوند خاصی نیست. مثالی دیگر. "پیامک" که کلمه ی پرکاربردی است را اکثرا پیام یا همان اس میگویند. این مثالها نشان میدهند که گاهی با وجود اینکه کلمات مورد پذیرش هم قرار میگیرند و پرکاربرد هم هستند و و در رسانه ها هم پربسامد هستند باز هم نامانوس هستند. "یارانه" را درنظر بگیرید. مردم از این واژه استفاده میکنند. اما هنوز هم نامانوس جلوه میکند. بحث بر سر این نیست که چند درصد از واژگان ابداعی اهل فن مورد پذیرش بوده یا کدام پسوند موفقتر است. به نظر میرسد تمام پسوندها به یک اندازه شانس داشته باشند. موردی که به نظر میرسد کمتر به آن پرداخته میشود " واج آرایی " کلمات است که نقش مهمی در پذیرفتگی آنها دارد. گفتن پیام راحتتر از پیامک است. کاش همان ابتدا به جای پیامک ، پیام را معرفی میکردند. البته دیکته ی نانوشته غلط ندارد. ولی وقتی اصول رعایت شود دیکته ی کلمات هم راحتتر صورت میپذیرد. 


این دو تصویر رو توی وبلاگ اساتید زبانشناسی امریکا دیدم. موضوع از این قراره که یکی از اونا تو ذهنش تصور میکنه که اگه قرار بود مثل روانشناسا، زبانشناسها هم نشریاتی برای عموم مردم بدن بیرون این نشریات چه شکلی خواهند بود و موضوعشون چی خواهد شد. بعد یکی از همکاراش بهش میگه که این تصور رو قبلا یکی دو نفر از نویسنده ها به تصویر کشیدن که در زیر میبینید :
اسم این نشریه ی تخیلی Grammarian  هست و یه سری موضوعات تخیلی روی جلدش کار شده ! دومی رو هم ببینید :واقعا چی میشد که زبانشناسها هم مثل روانشناسها از این دست نشریات میدادن بیرون ؟ موضوعات کاربردی رو میشه برای مردم نوشت. البته قبلا تو روزنامه ها و نشریات صفحاتی به زبانشناسی اختصاص داده شده. ولی در قیاس با روانشناسی و حوزه های دیگه که نشریه مستقل دارن خب چیز زیادی نیست. به نظر ایده ی خوبی میاد.


تارا، یکی از خوانندگان وبلاگ ازم خواستن که چارت درسی ارشد زبانشناسی همگانی و آزفا رو بذارم. از اونجایی که چارت درسی هر دانشگاه فرق داره، بهتر دیدم که همه به تارا و بقیه افرادی که احتمالا نیاز دارن به چارت و یا میخوان با چارت درسی یه دانشگاه خاص آشنا بشن، کمک کنیم. به این ترتیب که برای شروع من چارت درسهایی رو که در علوم تحقیقات داشتم رو اینجا مینویسم. بقیه دوستان هم با ذکر گرایش و اسم دانشگاهشون و اگر تمایل داشتن سال ورودیشون، تو کامنت بنویسن که چه درسهایی رو با زبانشناسی همگانی علوم تحقیقات مشترک داشتن و چه درسهای دیگه ای رو خوندن. اینطوری هم مشخص میشه هر گرایشی چه درسهایی داره و هم اینکه هر دانشگاهی تو هر گرایش چه واحدهایی رو ارائه میده.

من ورودی ارشد زبانشناسی گرایش همگانی  1390 علوم تحقیقات تهران بودم و این درسها رو داشتم :

واحدهای پیش نیاز برای ترم اول :

آواشناسی عمومی
اصول دستور زبان
تاریخچه زبانهای ایرانی
روش تحقیق علمی
مقدمات زبانشناسی
مبانی رایانه (البته من این درس رو نگذروندم چون تو لیسانس این درس رو پاس کردم)

واحدهای تخصصی و اختیاری ترمهای بعد :

اصول معنی شناسی
تاریخ زبانشناسی
تطور زبان فارسی (از باستان تا امروز)
ساخت واژه
مكاتب جدید زبانشناسی
واج شناسی
تجزیه وتحلیل كلام و كاربرد شناسی
زبان شناسی تاریخی وتطبیقی
ساخت زبان فارسی
گویش شناسی فارسی
دستور گشتاری
شیوه استدلال نحوی
جامعه شناسی زبان (البته من این درس رو نگذروندم چون رفتم دانشگاه تهران مرکز و با شادروان دکتر منصور فهیم روانشناسی زبان رو گذروندم)
وصایای امام (این هم که اصولا درس نبود کلاس نداشت فقط امتحان کتبی داشت برای اونایی که لیسانس سراسری بودن و مثل من این رو نگذروندن)

دوستانی که دانشگاههای دیگه و گرایشهای دیگه درس خوندن با ذکر اسم دانشگاه و گرایششون و در صورت تمایل سال ورودیشون لطف کنند و بگن کدوما رو گذروندند و کدوما رو نگذروندند و چه درسهایی به جز اینا داشتند. ممنون از همه.


وجود فرهنگ واژگان لکی که به کار گویش شناسان داخلی و خارجی بیاید عمیقا حس میشود. از سوی دیگر فرهنگی که لغات اصیل و بعضا فراموش شده ی این زبان  را به شیوه ای زبانشناسانه و به بیان فنی، با اسلوب صحیح فرهنگ نگاری گردآورده باشد و به گویشوران بومی این زبان در حفظ زبان مادریشان کمک کند، تاکنون عرضه نشده است. بدون اینکه بخواهم از فرهنگ واژگان خاصی نام ببرم، فرهنگهای موجود لکی در یک کلام استراتژی خاصی ندارند. البته به عنوان یک گویشور بومی این زبان، بوسه بر دست و قلم اساتیدی میزنم که برای لکی فرهنگ واژگان تالیف کرده اند. کیست که نداند دشواریهای نگارش و چاپ فرهنگ گویشی را. ولی باید قبول کرد که هیچ کدام مقبولیت عام نیافته اند. تک تک این فرهنگها نکات قوت خاص خود را دارند. همه آنها جالبند. همه آنها مفید هستند. ولی به خاطر هدف گذاری نامناسب و یا بعضا بی هدفی در تالیف، در میانه ی کار معلقند. مخاطبشان دقیقا مشخص نیست. ایرادات فرهنگ نگاری نمیگیرم چون اهل فن نیک بر ایرادات فنی فرهنگهای موجود واقفند و خود نوآموز فرهنگ نویسی و شاگرد مکتب ایشان.
برای بیشتر زبانهای بومی فرهنگ واژگان ذوقی و ادبی نگاشته شده است. برای لکی نیز هم. ولی زمانه اقتضا میکند فرهنگ واژگانی برای این زبان نوشته شود که نیاز گویش شناسان را برطرف کند. همچنین گویشوران بومی لکی نیازمند فرهنگ واژگانی هستند که پاسخگوی حقوق زبانی ایشان باشد و در عین حال به شیوه ای فنی تالیف شده باشد. اینکه در ابتدای این مختصر از لغات اصیل گفتم، به معنای حقیقی کلمه بار ارزشی آن مدنظرم بود. هرچند در زبانشناسی ارزش گذاری علمی نباید انجام داد و لغات از نظر این علم واجد اصالت در معنای ارزشی  نیستند، ولی عامدانه چنین فرهنگی را برای زبان مادریم آرزو دارم. فرهنگ واژگان کلید قدرتمند شدن یک زبان و قدرتمند شدن یک زبان کلید قدرتمند شدن گروه زبانی وابسته به آن زبان است. تمایز ملل و اقوام بیشتر از لحاظ زبانی است. قوم و ملتی که زبانش را پاس بدارد میتواند به آینده ی خود امیدوارانه تر نگاه کند.
بند پیشین بیشترش درددلی بود با هم زبانانم. دوستان زبانشناس بر من خرده نگیرند. گویش شناسانی که به بررسی زبان لکی و زبانهای هم سرشت آن علاقمندند خود بهتر از هر کسی بر اهمیت فرهنگ های واژگان زبانهای بومی آگاهند. امیدوارم همتی از هر دو سو، هم گویشوران لک و هم لک پژوهان، هم‌افزا شده و فرهنگی درخور تالیف شود. در این زمینه دست تمام هم زبانان عزیز، لک زبانان، دوستان ادیب لک زبان، و فرهنگ نگاران را به گرمی میفشارم و از همکاری ایشان در این راستا استقبال میکنم.


نتایج ارشد زبانشناسی 94

پنجشنبه 12 شهریور 1394 19:58
طبقه بندی:کنکور زبانشناسی، 

متین از خوانندگان وبلاگ گفتن :
"یه پست راجع به نتایج ارشد بذاریددد"

این شما و این هم پست نتایج ارشد 94.

چیزی که برای خودم جالبه امسال تو ارشد اینه که کسایی که گرایشهای جدید مثل اصطلاح شناسی رو انتخاب کردن کجاها درس خواهند خوند و وضعیت رتبه و درصدهاشون در مقایسه با بقیه چطوریه. حالا نه فقط اصطلاح شناسی. بقیه گرایشها.

زبانشناسی رشته ایه که در آینده ی نزدیک همه رو و حتی خود زبانشناسهای ایرانی رو متعجب خواهد کرد. من به آینده ی این رشته مخصوصا زبانشناسی نظری و یا همون همگانی در کشورمون خوشبین هستم و میدونم در آینده افرادی که صاحب دانش زبانشناسی تئوریک هستند میتونند بقیه رشته ها رو تغذیه کنن. برای همین به همه افرادی که قبول شدن یه تبریک جانانه میگم و یه خوشامد گرم که به جمع زبانشناسان آینده ی ایران پیوستن.

هر چی دوست دارید راجع به کنکور ارشد 94 زبانشناسی بگید، اینجا بگید. از رتبه و درصد و دانشگاهی که قبول شدید، از کنکور، از سوالاش، از هر چی دوست دارید. • تعداد صفحات :2
 • 1  
 • 2  
تیم ترویج زبانشناسی

در اول بهمن 94 پس از 4 سال فعالیت مستمر وبلاگ زبانشناسان آینده، تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف کارآفرینی در این رشته و به واسطه تحرک این وبلاگ در فضای مجازی کشور تشکیل شد و فعالیت عملی خود را به فضای واقعی آورد تا سرانجام این وبلاگ به هدف خود رسیده باشد.
***************
کانال تلگرام https://telegram.me/linguists2b
صفحه فیسبوک https://www.facebook.com/linguists2b


آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :