تبلیغات
تیم ترویج زبانشناسی - مطالب آذر 1394

پست های پرمخاطب

دوشنبه 30 آذر 1394 13:56
طبقه بندی:عمومی، 

شماری از مطالب وبلاگ که با استقبال مخاطبان مواجه شده اند را در قالب یک موضوع مستقل تحت عنوان " پستهای پرمخاطب " طبقه بندی کردم. به این ترتیب امکان مراجعه مجدد شما دوستان عزیز به این پستها و پیگیری کامنتها راحتتر خواهد شد.

بیشتر این مطالب از مطالب مورد استفاده داوطلبان آزمونها هستند. اگر تعداد کامنتهای یک مطلب به عدد 15 برسد، آنها را در این قسمت قرار میدهم.

برای دسترسی راحتتر شما دوستان بنر این موضوع را در قسمت سمت چپ وبلاگ قرار داده ام.

اگر نظر انتقاد و یا پیشنهادی برای بهتر شدن ظاهر، رنگ، فرم و محتوای وبلاگ دارید و یا در حین کار با هر قسمتی از وبلاگ مشکلی دارید از طریق فرم تماس اطلاع دهید.


روی عبارت زیر کلیک کنید


هر ساله در آزمون ارشد، و جدیدا در دکترای، گروه آزمایشی زبانشناسی، شاهد تغییراتی در سرفصلها هستیم. توصیه همیشگی مدرسین کنکور به داوطلبان این  است که تمرکز خود را بر مطالعه مواردی بگذارند که در دفترچه آزمونها قید شده و  اگر زمان بیشتری داشتند نیم نگاهی به محتوای آزمونهای سالهای قبل نیز داشته باشند، چون ممکن است طراحان سوال برحسب عادت و یا در قالب دروس جدید سوالاتی را از سرفصلهای قدیمی طرح کنند. به عنوان مثال ظاهرا امسال در آزمون دکترا از درس مکاتب تست طرح نخواهد شد، ولی با توجه به محتوا و ذات این رشته بعید نیست که سوالات این درس در دروس معنی شناسی و یا نحو طرح شوند.

در مقطع ارشد سوالی که هر ساله مطرح میشود در مورد گرایش رایانشی است. بالاخره مشخص نیست متولی سنجش پذیرش این رشته زبانشناسان هستند و یا مهندسین رایانه و یا متخصصین علوم ریاضی. هر سال شایعاتی در این خصوص شنیده میشود که باعث استرس و هدر رفتن زمان داوطلبان میگردد. جا دارد یک بار برای همیشه تکلیف سنجش پذیرش این گرایش تعیین شود تا علاقمندان با خیال راحت بتوانند خود را آماده کنند.

گرایش دیگر در ارشد گرایش اصطلاح شناسی و واژه گزینی است که شخصا در این وبلاگ به مواردی برخورده ام که قویا علاقه به تحصیل در آن دارند ولی متاسفانه به سبب نو بودن این گرایش نمیتوانم اطلاعی در خصوص آزمون آن به ایشان بدهم. از داوطلبان سالهای قبل و اساتیدی که اطلاع دارند خواهش دارم این دسته از دوستان را در همین پست راهنمایی کنند.

تغییر دیگر در ارشد زبانشناسی، اضافه شدن گرایش آموزش زبان فارسی، علاوه بر آموزش زبان فارسی به خارجیان یا به قول دفترچه آزمون، غیرفارسی زبانان، در این گروه آزمایشی است. البته ضرایب آن با آزفا یکی است و این دو گرایش باید علاوه بر سه درس اصلی به سوالات تاریخ زبان فارسی نیز پاسخ بدهند. در خصوص تاریخ زبان فارسی بنده در این مورد اطلاعی ندارم. بسیار شایسته و موجب امتنان است اگر اساتید در اینجا در مورد این درس برای داوطلبان این گرایشها رهنمود بدهند.

در مورد گرایش زبانشناسی همگانی، بنده شخصا لیست منابعی تهیه کرده ام که به تازگی نیز به روز شده است و کماکان سعی میکنم پاسخگوی سوالات دوستان دواطلب ارشد باشم. برخلاف گرایشهای دیگر در مورد منابع این گرایش به سبب اینکه چندین سال است برگزار میشود، تقریبا ابهامی وجود ندارد و منابع معرفی شده به گواه تجربه مدرسین کنکور، تضمین شده اند.


بدون شک رونق رشته های آموزش زبان به رونق زبانشناسی در کشور کمک خواهد کرد. دانشگاههای کشور در رشته های آموزش زبان در مقطع کاردانی و کارشناسی تنها در زمینه آموزش یک زبان، انگلیسی، فعال هستند. برای سایر زبانها تنها رشته های مترجمی و ادبیات در این مقاطع وجود دارد.

در دوره کارشناسی ارشد سراسری، امکان ادامه تحصیل در  7 رشته آموزش زبانهای فارسی (بعنوان زبان خارجی به خارجیان)،  ژاپنی،  عربی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و  آلمانی فراهم است. در مقطع ارشد دانشگاه آزاد، رشته آموزش همه این زبانها جز ژاپنی و عربی وجود دارد.

در مقطع دکترا تنها در چهار زبان انگلیسی، آلمانی، روسی و فرانسوی، گرایش آموزش زبان تعریف شده است. در دانشگاه آزاد به جز آلمانی، سه زبان دیگر در مقطع دکترا پذیرش دارند.

با توجه به اهمیت زبانهای دیگر برای کشور نظیر عربی، ترکی استانبولی و اسپانیایی و ... ، تقاضای رو به رشد در صنعت آموزش زبان و علاقه و نیاز مردم به فراگیری این زبانها و احتمالا زبانهای دیگر و همچنین گرایش مدرسین این زبانها به داشتن تحصیلات دانشگاهی و کسب علم روز، به نظر میرسد در سالهای آینده رشته های آموزش، به خصوص در مقطع لیسانس و دکترا، تنوع زبانی بیشتری به خود ببینند.


علاوه بر گسترش زبانشناسی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در مقطع لیسانس نیز شاهد رشد این رشته هستیم. در آزمون سراسری سال جاری در مقطع کارشناسی، 110 ظرفیت پذیرش دانشجو به رشته زبانشناسی اختصاص داشته است. سال گذشته این تعداد 95 نفر بوده است. ظرفیتهای سال 94 را در اینجا میبینید :

دانشگاه اصفهان 20
دانشگاه جهرم 30
دانشگاه رفسنجان 60  


خبری خوب برای آنها که از ثبت نام آزمون ارشد جا مانده اند و یا هنوز تصمیمی در خصوص شرکت در آن نگرفته اند :

سازمان سنجش اعلام کرد به منظور مساعدت و همراهی با داوطلبانی كه در مهلت مقرر موفق به ثبت‌نام در آزمون نگردیده‌اند، ترتیبی اتخاذ گردیده كه در بازه زمانی (94/12/3 لغایت 94/12/5)، این دسته از متقاضیان نیز بتوانند نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند.

منبع خبر


بدین وسیله به اطلاع كلیه متقاضیان ثبت‌نام و شركت در آزمون ورودی دوره دكتری (نیمه‌متمركز Ph.D) سال 1395  می‌رساند كه ثبت‌نام برای شركت در آزمون مذكور منحصراً بصورت اینترنتی از روز یكشنبه مورخ 94/10/06 آغاز و در روز سه‌شنبه مورخ 94/10/15 پایان می‌پذیرد. لذا كلیه متقاضیان، ضرورت دارد كه در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما و فراهم نمودن مدارك و اطلاعات مورد نیاز ثبت‌نام به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش‌ آموزش كشور به نشانی:  www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت‌نام و شركت در آزمون مذكور اقدام نمایند. با توجه به اینكه پرداخت هزینه ثبت‌نام به صورت اینترنتی انجام می‌شود، داوطلبان لازم است به وسیله كارت‌های عضو شبكه بانكی شتاب كه پرداخت الكترونیكی آن‌ها فعال می‌باشد، با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش و پرداخت مبلغ 500.000 (پانصدهزار) ریال به عنوان وجه ثبت‌نام اقدام نمایند.

لازم به توضیح است آزمون مذكور در روز جمعه مورخ 94/12/14 برگزار خواهد شد.
 
روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور


در این انیمیشن، تمامی واجهای گونه امریکایی انگلیسی را به صورت تصویری از برش مجرای گفتاری میبینید. به حرکات اندامهای گفتار توجه کنید. همچنین دسته بندیهای واجها را براساس شیوه و جایگاه تولید نیز میبینید و با اصطلاحات آنها آشنا میشوید.

با سپاس از دوست عزیز صادق افتخاری فر برای ارسال این انیمیشن.

[http://www.aparat.com/v/cyQ2K]


 • تعداد صفحات :7
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  
 • 6  
 • 7  
تیم ترویج زبانشناسی

در اول بهمن 94 پس از 4 سال فعالیت مستمر وبلاگ زبانشناسان آینده، تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف کارآفرینی در این رشته و به واسطه تحرک این وبلاگ در فضای مجازی کشور تشکیل شد و فعالیت عملی خود را به فضای واقعی آورد تا سرانجام این وبلاگ به هدف خود رسیده باشد.
***************
کانال تلگرام https://telegram.me/linguists2b
صفحه فیسبوک https://www.facebook.com/linguists2b


نظرسنجی

 • تیم ترویج با همکاری یکی از موسسات آموزشی تهران در نظر دارد چند کارگاه تک‌درس و نیز مرور تست آزمون دکترای زبانشناسی، با ظرفیت محدود، برگزار کند. با توجه به سرفصل، از نظر شما داوطلب فرهیخته، مهمترین تک‌درس کنکور کدام است؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :