تبلیغات
تیم ترویج زبانشناسی - مطالب تیر 1395جلسه شورای مرکزی تیم کشوری ترویج زبانشناسی روز جمعه یکم مرداد 1395 در تهران برگزار خواهد شد. اعضای تیم میتوانند در حاشیه این جلسه با اعضای شورا ملاقات داشته باشند.

اعضای شورای مرکزی حاضر در این جلسه عبارت است از :
1. ریاست تیم ترویج سرکار خانم بابااحمدی از اهواز
2. جناب آقای دکتر برقعی از قم
3. سرکار خانم علیپور از کرمانشاه
4. جناب آقای قربانیان از کاشان
5. جناب آقای کریمی از کرج

زمان : جمعه ساعت 6 عصر 01/05/1395
مکان : موسسه آموزش عالی پژوهش، میدان ولیعصر جنب سینما قدس انتهای کوچه مینو


کودکان کار و خیابانی فرشتگانیند که ناخواسته کودکی تلخی به آنها تحمیل شده است. بازگرداندن شادان‌شاد شور کودکی به آنها  یک وظیفه انسانیست. فرهیختگان و تحصیلکردگان جامعه پیشگام و مشوق رفتارهای انسانی باید باشند. با این نیت و پیرو اعلام قبلی، تیم ترویج زبانشناسی درنظر دارد با مشارکت اعضای خود به مرکز کودکان کار و خیابانی "یاسر" واقع در جنوب تهران، که تحت نظارت سازمان بهزیستی تهران است کمک مادی و معنوی کرده و دیگران را نیز به این امر خیر دعوت کند.

پس از بازدید مدیر ارتباطات تیم ترویج از این مرکز و ارزیابی نیازهای آنها، و طرح موضوع در شورای مرکزی تیم، نیازهای این مرکز به سه دسته کمکهای نقدی، غیرنقدی و معنوی تقسیم شد. به این وسیله ، شورای مرکزی به نیابت از اعضای تیم، از کلیه زبانشناسان، دانشگاهیان و خیرین عزیز دعوت میکند که به شیوه های زیر به این مرکز کودکان کار کمک کنند :

1. معنوی : کودکانی که در این مرکز هستند نوعا از دل خانواده های پرآسیب اجتماع هستند و در این مرکز به صورت شبانه‌روزی نگهداری میشوند. پرواضح است که مهمترین نیاز این کودکان، نیاز عاطفی و محبت است. البته نه ترحم. با این تفاصیل و با توجه به امکانات این مرکز پیشنهاد میشود دوستان عزیز در زمینه های آموزشی و هنری و فنی و حرفه ای در قالب معلم و مربی در کنار این کودکان باشند. زمینه هایی که با همفکری مشاور محترم مرکز پیشنهاد شد از این قرارند : آموزش زبان، تئاتر، موسیقی، طراحی، نقاشی، کارهای فنی و دستی در حیطه امکانات و فضای مرکز، آموزشهای ورزشی و...

2. غیرنقدی : نگهداری از این کودکان صرفا با اتکا به امکانات دولتی تکافوی نیازهای آنها را نمیکند. پیشنهاد میشود در این زمینه کتب و ابزار کمک آموزشی و یا اسباب بازی متناسب با سن و جنسیت کودکان این مرکز که عمدتا پسران بین 10 تا 18 سال هستند در اولویت باشد. البسه و مواد غذایی از دیگر اقلام مورد نیاز این مرکز هستند.

3. کمک نقدی : ارسال کمک نقدی به این مرکز از دو طریق زیر امکان پذیر است :

واریز به حساب بانک ملی شماره حساب مشارکت های مردمی بهزیستی شهرستان تهران  ۲۱۷۳۴۵۱۳۷۴۰۰۱

واریز مستقیم به شماره کارت بانک ملی مشاور روانشناسی مرکز به نام  محمدجواد مرشدی ۶۰۳۷۹۹۷۱۸۰۷۱۱۶۶۶

در صورتی که به حساب بهزیستی وجه را واریز میفرمایید، روی رسید واریز خود بنویسید جهت کمک مستقیم به مرکز کودکان کار "یاسر"  و سپس تصویر یا اسکن شده ی آن را به شماره جناب آقای مرشدی تلگرام کنید. شماره تماس و تلگرام جناب آقای محمدجواد مرشدی، مشاور مرکز 09369002054

آدرس مرکز بهزیستی کودکان خیابانی  یاسر : خیابان فداییان اسلام؛ بعد از پل بعثت؛ بعد از پمپ گاز؛ روبروی بازار سنگ فاطمیه؛ خیابان شهید قاسم زنگنه؛ خیابان ناصر حیدری؛ کوچه لاله؛ کوچه لادن؛ شماره تلفن ۵۵۰۵۵۵۱۱ 

با به اشتراک گذاشتن این متن، به طور بالقوه میتوانید افراد بیشتری را به کمک به این مرکز تشویق کنید. سپاس از همت انسانی شما


درس های جبرانی

عنوان درس

تعداد واحد

اصول علوم شناختی

2

علوم اعصاب شناختی

2

روش های تحقیق در علوم شناختی

2

روش های ارزیابی و سنجش در علوم شناختی

2

آواشناسی

2

واج شناسی

2

ساختواژه

2

معنی شناسی

2

تجزیه و تحلیل کلام و کاربردشناسی

2

دستور زایشی (گشتاری)

2

مکاتب جدید زبان شناسی

2

از مجموع دروس جبرانی، با توجه به رشته های قبلی دانشجو و به تشخیص گروه آموزشی دانشجو باید حداکثر 6 واحد را انتخاب کند.

درس های الزامی

عنوان درس

تعداد واحد

روش های پژوهش در علوم شناختی زبان

1+1

مبانی زبانشناسی شناختی

2

زبان، مغز و شناخت

2

استعاره و تلفیق و شناخت

2

زبان شناسی شناختی پیشرفته: نظریه ها و مدل ها

2

علوم اعصاب شناختی زبان

2

 

درس های اختیاری

عنوان درس

تعداد واحد

زبان شناسی بالینی

1+1

رشد زبانی و شناختی

2

بازشناسی الگو

2

مبانی شناخت در فلسفه اسلامی و فلسفه ذهن

2

زبان قران از منظر زبان شناسی شناختی

2

سمینار مسائل متاخر در علوم شناختی زبان

2

همگانی های زبان و رده شناسی زبان

2

نظریه های فراگیری و یادگیری زبان اول و دوم

2

سمینار روابط بینابینی نحو و معنی شناسی

2

موضوعات متاخر درباره زبان و ذهن

2

مسائل نحوشناسی

2

زبان، شناخت و فرهنگ

2

 

رساله

عنوان درس

تعداد واحد

رساله

18


فراخوان دوم تیم ترویج

یکشنبه 20 تیر 1395 20:58

 قابل توجه دانشجویان و دانش آموختگان رشته های زبان (انگلیسی، اسپانیولی، عربی، فارسی و ... گرایشهای  ادبیات، مترجمی، آموزش زبان )  ، فرهنگ و زبانهای باستانی و زبانشناسی (در تمامی گرایشهای آن)   :

  تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف  بسط و معرفی زمینه های گوناگون نظری و کاربردی دانش زبان و زبانشناسی از طریق ایجاد فرصتهای شغلی و کارآفرینی در سطح کشور، برای توسعه‌ی فعالیتهای خود از شما فرهیختگان زبان‌پژوه دعوت به همکاری میکند .
در هر یک از 31 استان کشور که هستید میتوانید در این تیم کشوری فعالیت کنید و تقاضای همکاری خود را ارسال بفرمایید.
 پروژه های  جاری تیم ترویج عبارتند از   :
 1. نخستین وبسایت جامع زبانشناسی کشور که دوزبانه بوده و نیاز به مترجم و نویسنده برای تولید محتوا دارد و همچنین، امکان فعالیت در زمینه های دیگر را فراهم خواهد کرد.
 2. دوره های مهارت شغلی مربوط به رشته های زبان و زبانشناسی  .

   متقاضیان عزیز لازم است فرم همکاری را از وبلاگ  دانلود کرده و آن را به ایمیلی که در متن فرم همکاری قید شده است ارسال بفرمایند.

 با سپاس، شورای مرکزی تیم ترویج زبانشناسی.

 ( فرم همکاری در منوی بالای وبلاگ سمت چپ قرار دارد.)     


تلگرامیست Telegramist

جمعه 18 تیر 1395 14:20
طبقه بندی:واژه‌پردازی، 


Telegramist :sb who wastes his time on the telegram
Telegramesmerism:when sb's brain is washed by telegrammic information
Telegirlist: a male who is always flirting with girls on the telegram
Telegrammarian:a rigid admin who is ruling over his or her group insisting on the rules of the group.
Teleftist: a sensitive person who is frequently opted to leave groups


نوشته مهدی قربانیان 


کاربران فضای مجازی پس از اعلام خبر نامه ریاست فرهنگستان به فرمانده نیروی انتظامی کشور در خصوص مغازه های نوتلا بار تهران، از سر عادت و شاید بتوان گفت به ناحق، شروع به تمسخر این اصطلاح که حاصل تلاش اهالی فرهنگستان است کردند و طبق معمول در این فضا پاره ای از مسائل مغفول خواهد ماند . اینکه "نان داغ شکلات داغ " میتواند معادل مناسبی برای نوتلابار باشد، تقریبا بر هر زبانشناس ایرانی بی طرفی مسلم است. اصطلاحات جدید معمولا بامزه هستند و این واکنشهای اولیه طبیعی هستند و از نظر زبانی نان داغ شکلات داغ بر نوتلابار ارجح است. و همچنین اینکه استفاده از عناوین بیگانه در مغازه ها خلاف قانون است نیز امری روشن است. اما سه نکته دیگر در این میان مغفول مانده. نخست اینکه چرا برای هر کلمه  و اصطلاحی باید ریاست فرهنگستان دست به نامه نگاری بزند ؟ یعنی تا به این حد کرسی ریاست فرهنگستان شانش شکلاتی شده است ؟ دوم اینکه حدادعادل با چنین رفتارهای عوامگرایانه  تا به کی باید خود را معادل فرهنگستان جا بیندازد و تا به کی مردم فرهنگستان را معادل ایشان بدانند و تا به کی تلاشهای اهالی فرهنگستان متاثر از شخصیت و رفتارهای سیاسی اجتماعی ایشان باشد؟  سه‌دیگر آنکه چه لزومی دارد که برای مغازه های یک شهر، نامه ای خطاب به فرماندهی نیروی انتظامی کل کشور نوشته شود؟ حتی نامه نگاری به فرماندهی نیروی انتظامی شهر تهران در این مورد هم محلی از اعراب ندارد. به نظر میرسد در این نامه نگاری بیشتر مسائل سیاسی مدنظر بوده و نه اصلاح یک عبارت بیگانه. تا زمانی که چنین رفتارهای سیاست زده ای در فضای فرهنگی کشور وجود داشته باشد، هرگونه حرکتی محکوم به شکست است. آن چیزی که باید مورد مضحکه قرار بگیرد، نفس همین نامه نگاریست، و نه نان داغ شکلات داغ.


با تصویب شورای دانشگاه تربیت مدرس رشته علوم شناختی – زبان شناسی در مقطع دکتری در  این دانشگاه برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید مینایی، مدیر دفتر برنامه ریزی، گسترش و بازنگری دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به لزوم راه اندازی دوره دکتری علوم شناختی – زبان شناسی در این دانشگاه گفت: هدف از تاسیس این رشته را می توان تربیت محقق و متخصص در زمینه علوم شناختی زبان عنوان کرد به گونه ای كه از طریق بازبینی و بازتعریف مدل های مختلف شناختی، ‌ به تحلیل زبان به عنوان قوایی زیستی- اجتماعی فرهنگی بپردازد.

وی افزود: این رشته نه تنها به ماهیت زبان انسان پی می برد بلكه زمینه لازم را برای فهم و شناخت سایر قوا و كاركردهای شناختی وی در ابعاد نظری و كاربردی فراهم می آورد.

مدیر دفتر برنامه ریزی، گسترش و بازنگری دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: دانش آموختگان این رشته قادر خواهند بود به نظریه پردازی، بازبینی و بازتعریف نظریه ها و مدل سازی در چارچوب كلان علوم شناختی زبان بپردازند و تحلیل های مرتبط با حوزه های شناختی را به كار برده و از این طریق در پژوهش خود به تعامل با دانشمندان سایر رشته های علوم شناختی بپردازند.

در این جلسه پس از بحث و بررسی اعضای شورا راه اندازی دوره دکتری رشته علوم شناختی زبان شناسی با اكثریت آرا به تصویب رسید.


 • تعداد صفحات :2
 • 1  
 • 2  
تیم ترویج زبانشناسی

در اول بهمن 94 پس از 4 سال فعالیت مستمر وبلاگ زبانشناسان آینده، تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف کارآفرینی در این رشته و به واسطه تحرک این وبلاگ در فضای مجازی کشور تشکیل شد و فعالیت عملی خود را به فضای واقعی آورد تا سرانجام این وبلاگ به هدف خود رسیده باشد.
***************
کانال تلگرام https://telegram.me/linguists2b
صفحه فیسبوک https://www.facebook.com/linguists2b


نظرسنجی

 • تیم ترویج با همکاری یکی از موسسات آموزشی تهران در نظر دارد چند کارگاه تک‌درس و نیز مرور تست آزمون دکترای زبانشناسی، با ظرفیت محدود، برگزار کند. با توجه به سرفصل، از نظر شما داوطلب فرهیخته، مهمترین تک‌درس کنکور کدام است؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :