تبلیغات
تیم ترویج زبانشناسی - مطالب شهریور 1395

ضمن عرض تبریک به مناسبت عید بزرگ غدیر، به این وسیله برنامه‌، شهریه و شیوه‌ی ثبت‌نام دوره آمادگی کنکور ارشد 96 تیم ترویج اعلام میشود. تیم ترویج زبانشناسی، به عنوان نخستین تیم دانشگاهی ترویج علم و کارآفرینی در رشته‌ی زبانشناسی، متشکل از  اساتید، دانشجویان و دانش‌آموختگان زبانشناسی و زمینه‌های وابسته مفتخر است این دوره‌ی جامع را با نیت تشویق و هدایت نخبگان جوان به ادامه تحصیلات تکمیلی خود در رشته زبانشناسی به جامعه دانشگاهی کشور ارائه دهد.

 

کلاسها در شهرهای تهران و کرج برگزار خواهند شد و  برنامه شامل دروس انگلیسی، دستور و زبانشناسی و 3 آزمون آزمایشی در بخشهای زیر است :

 

الف) زبانشناسی و دستور زبان فارسی:

مقدمات زبانشناسی : 6 آبان تا 4 آذر 95، پنجشنبه‌ها

آواشناسی و واجشناسی : 7 آبان تا 5 آذر 95، جمعه‌ها

صرف  : 11 تا 26 آذر 95، پنجشنبه و جمعه‌ها

دستور : 3 دی تا 1 بهمن 95، جمعه‌ها

نحو : 7 بهمن تا 5 اسفند 95، پنجشنبه‌ها

معناشناسی و کاربردشناسی : 8 بهمن تا 6 اسفند، جمعه‌ها

 

کلاسهای پنجشنبه 15-18 عصر و کلاسهای جمعه 9-12 صبح برگزار خواهند شد.

 

ب) زبان انگلیسی به شرح زیر :

7 آبان تا 20 اسفند 95،  12.30- 14 بعدازظهر جمعه‌ها، 20 جلسه‌

 

ج) جمع‌بندی : 12 تا 20 اسفند پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها به مدت دو هفته

هفته اول مرور و رفع اشکال

هفته دوم آزمون آزمایشی 1 و مرور آن.

 

د) دوره جبرانی 1 ماهه بهار سال 1396 : 17  فروردین تا 8 اردیبهشت 96

17 فروردین آزمون آزمایشی دوم 18 فروردین مرور آزمون 2.

دو هفته مرور و رفع اشکال.

7 اردیبهشت آزمون آزمایشی سوم 8 اردیبهشت مرور آزمون 3.

 

نکات برنامه:

1. در فصل امتحانات ترم اول، کلاسها در روزهای جمعه برگزار خواهد شد. این کلاسها شامل درس دستور زبان فارسی است.

2. ثبت‌نام کلاسهای انگلیسی و دوره جبرانی به صورت مجزا نیز امکان‌پذیر است.

 

شهریه :

کل دوره 000/400/1 تومان ، شامل زبان، دستور، زبانشناسی و دوره جبرانی.

شهریه هر بخش برنامه اصلی به صورت مجزا به شرح زیر :

بخش الف) دوره زبانشناسی و دستور فارسی 000/930 تومان

بخش ب) دوره زبان انگلیسی 000/300 تومان.

بخش ج) دوره جمع‌بندی : 000/120 تومان.

بخش د) دوره جبرانی: 000/300 تومان.

 

نکات شهریه و تخفیفات :

1.  با توجه به شهریه هر بخش و هر دوره به صورت مجزا، شهریه کلی 000/650/1 تومان خواهد بود. بنابراین در صورت ثبت نام در کل دوره، 15 درصد تخفیف، معادل 250 هزار تومان لحاظ شده است.

2. در صورت پرداخت شهریه کل دوره به صورت یکجا، 24 درصد تخفیف معادل 400 هزارتومان لحاظ میشود. در این صورت شهریه کل 000/250/1 تومان خواهد بود.

3. پرداخت شهریه کل دوره، برنامه اصلی و بخش الف طی اقساط به شرح زیر امکان‌پذیر است : علی‌الحساب ثبت‌نام  000/500 تومان و مابقی طی دو قسط 20/آذر/95  و 20/بهمن/95 .

 

شیوه ثبت‌نام :

ایمیل تصویر کارت ملی به نشانی IRANIAN.LINGUIST@GMAIL.COM   

در عنوان ایمیل (Subject) عبارت "داوطلب ارشد" نوشته شود.

در متن ایمیل نام و نام خانوادگی، محل سکونت، سوابق تحصیلی، شماره تماس ثابت و تلفن همراه نوشته شود.

متعاقب ثبت‌نام اولیه، جهت هماهنگی کلاسها و پرداخت شهریه با داوطلب تماس گرفته خواهد شد.

ثبت‌نام تا پایان مهرماه جاری ادامه خواهد داشت.


با کمال مسرت و عرض تبریک، به اطلاع خانواده بزرگ تیم ترویج زبانشناسی میرساند، در آستانه عید بزرگ غدیر، و جشنهای هم میهنان عزیزمان، نام پیشنهادی " زبان‌پردازان گفتمان ترویج " با افتخار به عنوان نخستین شرکت تجاری در زمینه زبانشناسی در ایران، مورد تایید اداره ثبت شرکتها قرار گرفته است و مراحل ثبت آن به زودی نهایی میشود.

لازم به ذکر است شرکت تجاری با مسئولیت محدود " زبان‌پردازان گفتمان ترویج " اولین مجموعه‌ی رسمی ذیل گفتمان تیم ترویج زبانشناسی است که به ثبت میرسد، با این حال آخرین آن نخواهد بود و در آینده‌ی نزدیک تیم ترویج درصدد است، سازمان مردم نهاد با مجوز وزارت کشور ، و موسسه غیرتجاری با کسب مجوز وزارت ارشاد، را نیز به ثبت برساند.تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی، به عنوان نخستین تیم دانشگاهی ترویج علم و کارآفرینی در رشته‌ی زبانشناسی، متشکل از  اساتید، دانشجویان و دانش‌آموختگان زبانشناسی و زمینه‌های وابسته، به منظور برگزاری دوره‌ی آمادگی کنکور ارشد 96 ، و با نیت برگزاری دوره‌ای پرمحتوا و جذاب، آن‌چنان‌که شایسته‌ی این دانش نظری و علاقمندان به ادامه تحصیل در آن است، از متقاضیان  بادانش و فرهیخته، جهت تدریس در 7 زمینه دعوت به همکاری میکند.

 

کلاسها پنجشنبه‌ها عصر وجمعه‌ها صبح و در شهرهای تهران و کرج خواهد بود.

زمینه‌های مورد نیاز و بازه‌ی زمانی ارائه هر درس به ترتیب زیر است :

 

1. مقدمات زبانشناسی  6 آبان تا 4 آذر 95، پنجشنبه‌ها

2. آواشناسی و واجشناسی 7 آبان تا 5 آذر 95، جمعه‌ها

3. صرف  11 تا 26 آذر 95، پنجشنبه و جمعه‌ها

4. دستور زبان فارسی 3 دی تا 1 بهمن 95، جمعه‌ها

5. نحو 7 بهمن تا 5 اسفند 95، پنجشنبه‌ها

6. معنی‌شناسی و کاربردشناسی 8 بهمن تا 6 اسفند، جمعه‌ها

7 . زبان انگلیسی تخصصی ارشد رشته زبانشناسی. بعدازظهر جمعه‌ها از 7 آبان تا 20 اسفند 95

 

همچنین از بین مدرسین برتر دوره، جهت برگزاری دو دوره‌ی مرور و جبرانی، که به ترتیب در بازه‌های زمانی 12 تا 20 اسفند پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها به مدت دو هفته، و  17  فروردین تا 8 اردیبهشت 96 به مدت یک ماه، برگزار خواهد شد، گزینش نهایی صورت خواهد گرفت.

 

 

شرایط و شیوه درخواست همکاری :

1. میزان تحصیلات، دکتری و یا دانشجوی دوره‌ی دکتری رشته‌ی زبانشناسی، منحصرا گرایش زبانشناسی همگانی.

2. هر مدرس صرفا در دو زمینه میتواند تقاضای همکاری داشته باشد. در هر زمینه منحصرا از یک مدرس دعوت به همکاری خواهد شد.

3. ارائه پروپوزال تدریس هر دو زمینه‌ی موردنظر، شامل : منابع، برنامه ‌مطالعه‌ داوطلبان، شیوه حل تمرین و تست، جزوء و  ...  .

4.  ارائه فایل ویدئویی ده دقیقه‌ای  نمونه‌ و یا اجرای تدریس. الزامی نبوده، ولی در جذب مدرسان موثر است.

5. ارسال پروپوزال تدریس به همراه مشخصات فردی و اطلاعات تماس، تا 20 مهرماه 1395 به ایمیل IRANIAN.LINGUIST@GMAIL.COM

 

( در صورتی که فرد شایسته‌ای جهت تدریس در این دوره میشناسید، این متن را برای ایشان ارسال بفرمایید.) همه ما میدانیم که انسان تنها گونه ی دارای خرد و عقل است، همچنین تنها گونه ی دارای قوه ی نطق. اما آیا میدانید هیچ موجود دیگری جز انسان خطا نمیکند؟!!
 انسان مجهز به خرد و سخن، در ابعاد متفاوت زندگی اش خطا میکند، فراموش نکنیم ما راه رفتن را با افتادن های مکرر آموختیم، یا حتی سخن گفتن به زبان اول را بدون خطا پشت سر نگذاشتیم، پس تعجبی نیست که در فرایند یادگیری زبانِ دوم و... هم دچار خطا شویم.

اصولا یادگیری هیچ زبانی بدون خطا امکان پذیر نیست. نباید به خطاها در فرایند یادگیری به دید انحراف از قواعد زبان نگاه کرد و با تصحیح های افراطی زبان آموزان را از ادامه دلسرد کرد. گاهی ترس از خطا کردن موجب ناامیدی از ادامه ی راه میشود.
جالب است بدانیم محققان معتقدند که بررسی این خطاها راه را برای بهبود کیفیت کتب آموزشی و شیوه ی تدریس هموارتر خواهد ساخت.

طلا اسلامی


روانپزشک معروف دنیل سیگل معتقد است سلامت مثلث مغز، ذهن و روابط از اهمیت بالایی برخوردار است. پرورش آنها حتی در سنین بالا موجب زندگی آرام و بهتری در افراد میشود.  
مسلما زبان بخش عمده ای از روابطمان را شکل میدهد. همانگونه که پرورش ذهن و مغز در هر سنی اهمیت دارد تا زندگی فردی و اجتماعی سالمتری داشته باشیم، با پرورش گفتارمان نیز میتوانیم از روابط اجتماعی و خانوادگی آرامتری بدور از سوتفاهمات برخوردار شویم.
زبان ما فراتر از معانی درون زبانی، واحدهای زبرزنجیری مانند تکیه و آهنگ صدا؛ عوامل پیرازبانی مانند شدت و سرعت گفتار و عوامل برون زبانی مانند حرکات بدن را نیز شامل میشود. گاهی  تکیه نادرست کلمات، لحن و حرکات بدنی نامناسب علی رغم پاکیزگی گفتارمان معنای صحیحی به مخاطب انتقال نمیدهد. بنابراین، سلامت زبان نیاز به پرورش همه ی این اجزاء دارد.  


از عموم زبانشناسان هنرمند و هنرمندان زبانشناس و علاقمندان به تیم ترویج دعوت میشود  با کاربری لوگوی وبسایت و سربرگ رسمی تیم، بر مبنای تصویر برگ شبدر سبز رنگ که تاکنون به عنوان لوگوی تیم ترویج از آن استفاده میشده است، لوگوی پیشنهادی خود را  تا تاریخ 30 مهرماه سال جاری به نشانی الکترونیک آقای وهاب کریمی، مدیر ارتباطات تیم ترویج ارسال بفرمایند : vahobkarimi@yahoo.com امروز عصر پنجشنبه 25 شهریور 95، نتایج نهایی آزمون دکترای دانشگاه آزاد اعلام شد.

این آخرین آزمون مستقل دانشگاه آزاد در مقطع دکترا بود.

تجربیات و  نتایج آزمون خود را در اینجا میتوانید به اشتراک بگذارید.


برای ورود به این کانال روی تصویر زیر کلیک بفرمایید

ویدئوهای زبانشناختی
استاد دبیرمقدم و استاد سیمین کریمی، دانشگاه تهران، همایش فعل مرکب شهریور 95

این همایش در روزهای بیستم و بیست‌ویکم شهریورماه در تالار باستانی پاریزی دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد.
روز اول
نخستین بخش این همایش به ریاست محمد دبیرمقدم (استاد دانشگاه علامه) و با خوشامدگویی غلامحسین کریمی دوستان (استاد دانشگاه تهران) آغاز شد. سخنران اصلی روز نخست سیمین کریمی (استاد دانشگاه آریزونای آمریکا) بود. سخنرانی ایشان دربارۀ «حذف به قرینه جزء غیرفعلی در فعل‌های مرکب» بود و به زبان انگلیسی ایراد شد. بقیۀ سخنرانی‌ها نیز تماماً به زبان انگلیسی بود. مجتبی منشی‌زاده (استاد دانشگاه علامه) سخنرانی بسیار کوتاهی دربارۀ فعل‌های مرکب در زبان‌های ایرانی از منظر زبان‌شناسی تاریخی ارائه کرد. گفتنی است که در پایان هر سخنرانی حدود ده دقیقه برای پرسش‌های حضار در نظر گرفته شده بود.
بخش دوم روز نخست به ریاست سیمین کریمی و با سخنرانی سپیده عبدالکریمی (استاد دانشگاه شهیدبهشتی) آغاز شد. سخنران بعدی، مراد سلیمانف از پژوهشگاه EPHE فرانسه، مقالۀ خود را دربارۀ فعل‌های مرکب در گویش تاتی شیروان (آذربایجان) ارائه کرد. دیگر سخنرانان این بخش، مینا قندهاری از دانشگاه الزهرا و زری سعیدی (استاد دانشگاه علامه) بودند.
روز دوم
بخش نخست روز دوم به ریاست محمود بی‌جن‌خان (استاد دانشگاه تهران) و سخنرانی محمد دبیرمقدم آغاز شد. سخنرانی‌های بخش نخست و دوم تماماً به زبان فارسی ارائه شد. سخنرانی محمد دبیرمقدم دربارۀ فعل‌های مرکب در زبان فارسی و دیگر زبان‌های ایرانی بود. ایشان با مروری بر تحقیقات پیشین، به بررسی انواع فعل‌های مرکب و به‌ویژه فعل‌های مرکب انضمامی پرداختند. و این پرسش را پاسخ گفتند که چرا انضمام فعل به مفعول بیشتر از انضمام فعل به فاعل است. انضمام وقتی صورت می‌گیرد که اسمی که در جایگاه مفعول قرار دارد، نشانه‌های خود را (مثل علامت جمع، «را»، «ی» نکره و...) از دست بدهد و تبدیل به اسم جنس شود. برای مثال «علی غذا را خورد» به «علی غذا خورد» بدل می‌شود. اما فاعل عموماً جاندار و معرفه است و به‌ندرت می‌تواند به اسم جنس بدل شود و به همین دلیل انضمام فعل به فاعل نادر است. ایشان در بخش آخر سخنرانی‌شان به تحلیل ساخت‌های کهنی همچون «مرا بد می‌آید» و صورت امروزی آنها (مثل «بدم می‌آید») پرداختند و بسامد این ساخت را در زبان‌های ایرانی فراوان دانستند.
بخش دوم به ریاست محمد راسخ‌مهند (استاد دانشگاه بوعلی همدان) برگزار شد و مهرنوش طاهرخانی از پژوهشگاه توسعه فناوری‌های پیشرفته، بابک شریفی از دانشگاه اصفهان و شادی داوری (استاد دانشگاه آزاد شاهرود) سخنرانی کردند.
بخش پایانی به ریاست مجتبی منشی‌زاده و سخنرانی سارا شریف‌پور از فرهنگستان زبان و ادب فارسی آغاز شد. تینا قنبریان از دانشگاه تربیت مدرس سخنران بعدی بود و آخرین سخنرانی را دربارۀ افعال دوگانه در زبان فارسی (مثل «بگیر بشین»، «گذاشت رفت» و...) محمد راسخ‌مهند ارائه کرد. زبان سخنرانی‌های این بخش نیز انگلیسی بود.  
بعد از سخنرانی‌ها، میزگردی با حضور محمد دبیرمقدم و سیمین کریمی و به ریاست غلامحسین کریمی دوستان برگزار شد. هفت سؤال دربارۀ فعل مرکب مطرح شد که دبیرمقدم و کریمی به آنها پاسخ دادند. در پایان نیز وقتی برای پرسش‌های حضار درنظر گرفته شده بود.
استادان دیگری نیز در بعضی از قسمت‌های این همایش حضور داشتند: محمدرضا باطنی، علی درزی، مزدک انوشه، بهروز محمودی بختیاری، مهرنوش شمس‌فرد و...


 • تعداد صفحات :3
 • 1  
 • 2  
 • 3  
تیم ترویج زبانشناسی

در اول بهمن 94 پس از 4 سال فعالیت مستمر وبلاگ زبانشناسان آینده، تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف کارآفرینی در این رشته و به واسطه تحرک این وبلاگ در فضای مجازی کشور تشکیل شد و فعالیت عملی خود را به فضای واقعی آورد تا سرانجام این وبلاگ به هدف خود رسیده باشد.
***************
کانال تلگرام https://telegram.me/linguists2b
صفحه فیسبوک https://www.facebook.com/linguists2b


آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :