تبلیغات
تیم ترویج زبانشناسی - مطالب مهر 1395

اسم یادشون نمیمونه

پنجشنبه 29 مهر 1395 20:52

یه دوست دارم که کلا اسم آدمها رو یادش نمیمونه. خیلیا رو دیدم که اینطوری هستن. حالا نه فقط اسم آدمه، بلکه اسم چیزهای مختلف، مثلا اسم ماشینهای مختلف، اسم فروشگاهها، خیابونها. اما به شدت در زمینه به خاطر سپردن اسم آدمها کم استعداد هستن. شاید کلا به طبقه NOUNS حساسیت داره مغزشون و خوب ذخیره نمیکنه. شایدم به شخصیت روانی اجتماعیشون برمیگرده در تعامل با آدمها و محیط.

داستانش چیه ؟ کسی میدونه؟


بعضیا موقع خوندن یه متن، به خصوص کتاب یا روزنامه، مخصوصا قسمتهای جذاب و مهمش، لبهاشون تکون میخوره، انگار دارن ورد میخونن زیرلب.

چرا؟


ریشه متالورژی

پنجشنبه 29 مهر 1395 20:32
طبقه بندی:واژه‌شناسی، 

در زبان یونانی باستان از ἔργον, érgon, "work" به معنای کار، و μέταλλον, métallon, "metal"  فلز، واژه ی  μεταλλουργός, metallourgós, "worker in metal" یا همان کسی که با فلزات کار میکند، ساخته شده بوده است. این کلمه در انگلیسی و سپس در فارسی وارد شده است : متالورژی. که البته در فارسی "ر" آن در فرآیندهای واجی حذف میشود و متالوژی هم خوانده میشود. البته احتمال دارد این حذف به تبعیت از حذف این واج در انگلیسی بریتانیایی باشد. در این گویش انگلیسی نیز این واژه متالوژی خوانده میشود.

وهاب کریمی


لینک منابع کارشناسی ارشد زبانشناسی همگانی


لینک منابع دکترای تخصصی زبانشناسی همگانی


همفکری و جمع سپاری  هزینه ی فاز اول سایت تیم ترویج ( linguists2b.ir ) با مشارکت این دوستان محقق شد :

1. پریسا بابااحمدی ☘
2. مریم علیپور ☘
3. وهاب کریمی ☘
4. هیلدا محمدصادقی ☘
5. سیدقطب‌الدین موسوی ☘
6. ساناز عسگری ☘
7. زهرا اسماعیلی متین ☘
8. یاشار ایمانلو ☘
9. مریم سادات انجوی ☘

ضمن تبریک به این دوستان بابت همکاری موثرشان و موفقیت اجرای فاز اول این وبسایت، از دیگر همراهان  تیم ترویج  دعوت میشود برای تولید محتوا و جمع سپاری هزینه فاز دوم وبسایت مشارکت کنند.

عزیزان هم تیمی میتوانند مطالب و محتوای تالیفی خود را جهت درج در وبسایت به نشانی info@linguists2b.ir  ایمیل کنند.

همچنین جهت همیاری در تامین هزینه وبسایت میتوانید با اعضای شورای مرکزی تیم ترویج هماهنگ کنید.


فراخوان وبسایت علم زبان

چهارشنبه 21 مهر 1395 21:31

با سپاس از بزرگوارانی که مطالب خود را جهت انتشار در وبسایت جامع علم زبان برای بنده ارسال فرمودند، به اطلاع فرهیختگان عزیز و اهل قلم و هنر میرساند، وبسایت جامع علم زبان در چندین موضوع و فرمت مختلف پذیرای مطالب و آثار اهالی زبان و زبانشناسی است. جهت مشاهده منوها و فرمتها به آدرس وبسایت linguists2b.ir  مراجعه بفرمایید.

 مطالب و آثار خود را به نشانی karimi@linguists2b.ir  ایمیل بفرمایید.

با سپاس فراوان، وهاب کریمی، ادمین وبسایت جامع علم زبان.


در نقشه زیر محدوده سکونت گویشوران بخشی از مردمان قوم لور فیلی که به سه زبان لکی، لوری مینجایی و لوری ثلاثی تکلم میکنند، آورده شده است. این بخشی از منطقه سکونت قوم لور فیلی، یا همان لور کوچک است که گویشوران آن به لحاظ فرهنگی و واژگان زبانهایشان بیشترین نزدیکی به هم بین سایر مردم فیلی را دارند و دقیقا ناحیه شرقی لور فیلی را شامل میشود. ناحیه غربی لور فیلی از مرزهای غربی این نقشه تا نزدیکی بغداد، پایتخت کشور عراق، و تقریبا در همین عرض جغرافیایی، امتداد دارد. لور فیلی یا لور کوچک، به همراه لور بزرگ، شامل بختیاری، ممسنی و بویراحمدی، قوم لور را تشکیل میدهند.

برای تهیه این نقشه از اطلاعات پراکنده، شامل کسب اطلاع مستقیم از گویشوران و فعالان فرهنگی این ناحیه، کتب مقالات و پایان نامه های دانشگاهی، اطلاعات مرکز آمار ایران، اطلاعات افراد حاضر در شبکه های مجازی، و ... استفاده شده. تلاش شده است  تا حدامکان این نقشه دقیق و بدون تعصبات رایج باشد. با این حال بدون شک نقائصی دارد. نظرات خود در مورد این نقشه را در همین وبلاگ به صورت کامنت بنویسید.

برای بزرگنمایی نقشه روی آن کلیک بفرمایید. 


 • تعداد صفحات :3
 • 1  
 • 2  
 • 3  
تیم ترویج زبانشناسی

در اول بهمن 94 پس از 4 سال فعالیت مستمر وبلاگ زبانشناسان آینده، تیم کشوری ترویج دانش زبانشناسی با هدف کارآفرینی در این رشته و به واسطه تحرک این وبلاگ در فضای مجازی کشور تشکیل شد و فعالیت عملی خود را به فضای واقعی آورد تا سرانجام این وبلاگ به هدف خود رسیده باشد.
***************
کانال تلگرام https://telegram.me/linguists2b
صفحه فیسبوک https://www.facebook.com/linguists2b


نظرسنجی

 • تیم ترویج با همکاری یکی از موسسات آموزشی تهران در نظر دارد چند کارگاه تک‌درس و نیز مرور تست آزمون دکترای زبانشناسی، با ظرفیت محدود، برگزار کند. با توجه به سرفصل، از نظر شما داوطلب فرهیخته، مهمترین تک‌درس کنکور کدام است؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :